Jak rozpoznać, że chomik ma cukrzycę?

Jerzy Biernacki
24.01.2019

Cukrzyca jest nazywana epidemią XXI wieku. Warto wiedzieć, że cierpią na nią tylko ludzie, ale też zwierzęta, w tym chomiki. Nie wszyscy właściciele zdają sobie z tego sprawę, co oczywiście znacznie utrudnia wczesne zareagowanie na niepokojące objawy choroby. W tym poradniku podpowiadamy, jak rozpoznać, że chomik ma cukrzycę i co zrobić, gdy zostanie ona zdiagnozowana.

Które gatunki chomików są szczególnie narażone na cukrzycę?

Zdecydowanie najrzadziej choroba ta dotyka chomiki syryjskie oraz Roborowskiego. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku popularnych w Polsce chomików dżungarskich, które najczęściej chorują na cukrzycę typu II. Nieprzypadkowo to właśnie te chomiki miewają poważne problemy z nadwagą i otyłością. Z kolei chomiki chińskie są podatne na cukrzycę typu I.

Objawy cukrzycy u chomika

Najbardziej typowym objawem, który powinien zaniepokoić właściciela, jest ponadprzeciętne pragnienie. Jeśli pupil wcześniej z ledwością opróżniał pojemnik z wodą w ciągu całego dnia, a od pewnego czasu zajmuje mu to tylko godzinę, należy wziąć pod uwagę, że to może być efekt cukrzycy.

Inne objawy to:

  • Zwiększony apetyt
  • Bardzo częste oddawanie moczu
  • Duże wahania masy ciała
  • Drgawki
  • Nadmierna senność (chomik śpi w czasie, gdy zwykle przejawiał dużą aktywność)
  • Brak ochoty na zabawy z opiekunem
  • Agresywne zachowanie

Jeśli zauważysz takie objawy u swojego chomika, nie bagatelizuj ich, ponieważ wskazują właśnie na cukrzycę. W takiej sytuacji zalecane jest przeprowadzenie domowego testu cukrzycowego.

Jak to zrobić?

W aptece kupisz specjalne paski, które służą do pomiaru obecności ciał ketonowych i glukozy w moczu. Taki test nie daje oczywiście 100% pewności, że chomik ma lub nie ma cukrzycy (nieprawidłowy skład moczu może być spowodowany czymś zupełnie innym), ale będzie dobrym punktem wyjścia do dalszej diagnostyki.

Bezpośrednio przed wykonaniem testu umieść chomika w jakimś naczyniu, z którego nie będzie mógł się wydostać. Gdy zwierzak odda mocz, nabierz płyn na pasek i odczytaj wynik. Jeśli będzie nieprawidłowy, udaj się z pupilem do weterynarza, który zinterpretuje wyniki i prawdopodobnie wykona własny test.

Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, chomik będzie musiał przejść na specjalną dietę dla diabetyków. Wskazane może być także podawanie mu tzw. wody elektrolitowej, która lepiej nawadnia organizm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie