Aleksandretta obrożna to jeden z najpopularniejszych gatunków papug hodowlanych. Występuje w różnym umaszczeniu, ale bez względu na kolor zawsze prezentuje się bardzo efektownie. Jest przy tym znacznie mniejsza niż np. ara, dlatego jej utrzymanie nie jest aż tak kłopotliwe czy kosztowne. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup aleksandretty obrożnej i chcesz mieć pewność, że ptak nawiąże z Tobą silną więź, dowiedz się, jak wybrać przedstawiciela tego gatunku papug.
W przypadku aleksandretty obrożnej nie ma nawet o czym dyskutować. Te papugi łatwo oswajają się z człowiekiem jedynie wtedy, gdy trafiają pod opiekę właściciela w bardzo młodym wieku, maksymalnie przed ukończeniem 6-7 miesiąca życia.
Warto wiedzieć, że okres lęgowy tego gatunku przypada na początek roku lub wczesną jesień (w przypadku hodowli w wolierach zewnętrznych), a więc do zakupu ptaka najlepiej jest się przygotować w maju-czerwcu, najpóźniej w lipcu.
Rada
Koniecznie wybierz papugę ręcznie odkarmioną, z dobrej, licencjonowanej hodowli, która budzi zaufanie i ma porządne opinie.
U aleksandrett obrożnych charakterystyczną obróżkę na szyi mają tylko samce. Pojawia się ona po ukończeniu przez ptaka 2-3 roku życia. Jeśli więc oferowana Ci papuga ma obróżkę, możesz mieć pewność, że jest to osobnik dorosły i nie należy go kupować.
W przypadku młodych ptaków i samic rozpoznanie wieku jest nieco trudniejsze, ale i z tym można sobie poradzić. Dokładnie przyjrzyj się oczom papugi. Jeśli tęczówka wokół oka ma jasne zabarwienie, wpadające w błękit, to na 100% masz do czynienia z ptakiem dorosłym. U młodych aleksandrett obrożnych tęczówka ma kolor ciemnobrązowy, prawie czarny.
Dorosłe papugi przede wszystkim bardzo ciężko jest oswoić, a w przypadku aleksandrett obrożnych często okazuje się to niemal niemożliwe – przynajmniej dla niedoświadczonego hodowcy. Wtedy powstaje duży problem, bo ptak traktuje ludzi jak rywali, nie ma więc żadnej przyjemności z jego posiadania. Kończy się to próbą dalszej odsprzedaży papugi lub – w skrajnych przypadkach – wyrzuceniem jej z domu.
Szanse na oswojenie dorosłej aleksandretty są wyłącznie wtedy, jeśli papuga była trzymana w małym pomieszczeniu i w towarzystwie osobników w podobnym wieku. Konieczne jest również jej ręczne odkarmienie. Niestety, w przypadku wielu tzw. hodowli, można zapomnieć o takich warunkach, dlatego zakup wiekowego ptaka jest obarczony ogromnym ryzykiem.