Ara, amazonka, barwnica, kakadu – jest wiele gatunków papug i początkującemu hodowcy może być bardzo trudno wybrać ten właściwy. Dlatego najlepiej jest kierować się względami praktycznymi, czyli w dużym uproszczeniu warunkami mieszkaniowymi, jakie mamy do dyspozycji. Papugi nie są szczególnie wymagające w opiece, ale swoje potrzeby mają i właściciel musi je spełnić. Na co powinieneś zwrócić uwagę przed wybraniem konkretnego gatunku papugi? Oto 5 kluczowych kwestii.
- Rozmiar papugi – determinuje rozmiar klatki. Pamiętaj, że dorosły ptak musi mieć możliwość całkowitego rozłożenia skrzydeł w klatce. Jeśli więc masz kawalerkę, to z oczywistych względów nie planuj zakupu dużego gatunku ptaka, bo trzymając go w za ciasnej klatce zrobisz mu krzywdę. Pamiętaj również, że każda papuga musi być wypuszczana z klatki, a docelowo powinna w niej tylko spać. Jeśli masz małe mieszkanie, to nie decyduj się na duże gatunki w typie lory wielkiej.
- Cechy charakteru – lubisz spokój i stateczność? Na pewno nie wybieraj krzykliwego kakadu, za to do gustu przypadnie Ci np. lora wielka. Niektóre gatunki papug są także bardziej hałaśliwe od innych. Do spokojnych zaliczymy pod tym względem żako, szkarłatki czy senegalki. Bardzo głośne potrafią być natomiast kakadu.
- Kto będzie opiekunem papugi? - wbrew pozorom także ma to znaczenie dla wyboru odpowiedniego gatunku. Niektóre papugi bardzo przywiązują się do jednego właściciela i nie pozwalają podejść do siebie innym osobom (np. żako). Inne uwielbiają przebywać w towarzystwie całej rodziny (np. szkarłatki).
- Czy możesz zapewnić papudze dużo uwagi? - papugi generalnie źle znoszą samotność. Jeśli więc wiesz, że Twój ptak będzie często zostawiany sam w domu, to od razu pomyśl o kupieniu dwóch osobników. Jeśli jest to niemożliwe, a koniecznie chcesz mieć w domu papugę, zdecyduj się na piony lub szkarłatki – najlepiej znoszą samotność.
- Potencjalne straty – po oswojeniu papugi ptak musi być wypuszczany z klatki, nawet na wiele godzin. Weź więc pod uwagę ryzyko zniszczeń, jakie może poczynić papuga. Jedne gatunki są pod tym względem bardziej kłopotliwe od innych. Do grona „niszczycieli” zaliczymy na pewno kakadu i żako. Obce jest to natomiast np. lorze wielkiej czy szkarłatce.
Jak widać jest sporo warunków, które należy wziąć pod uwagę przed wybraniem konkretnego gatunku papugi. Kierowanie się wyłącznie wyglądem jest poważnym błędem, co może odbić się na naszych relacjach z ptakiem.