Jakiego chomika kupić? Dobrze się zastanów przed podjęciem decyzji

Remigisz Szulc
28.03.2016

Chomiki to przesympatyczne, mało wymagające zwierzątka, które należą do zdecydowanie najchętniej wybieranych pupili. Gdy dziecko uparcie „wierci dziurę w brzuchu” i wciąż prosi o kupno zwierzaka, to na pewno warto zastanowić się właśnie nad tym gryzoniem. Pytanie tylko, jakiego chomika wybrać? Wbrew pozorom nie jest to bowiem takie proste zadanie.

Jaką rasę chomika wybrać?

Początkującemu właścicielowi zdecydowanie polecamy kupno chomika syryjskiego. Jest to najpopularniejsza rasa tego gryzonia w domowych hodowlach. Chomik syryjski ma stabilny charakter, z reguły jest przyjacielski i skory do zabawy. Pamiętaj jednak, że osiąga dość znaczne rozmiary – nawet do 10 centymetrów długości, dlatego wymaga odpowiednio dużej klatki.

Inne rasy chomików, jak chociażby Panda, chomik dżungarski czy chomik Roborowskiego są trudniej dostępne w polskich sklepach zoologicznych, mogą też być bardziej kłopotliwe w utrzymaniu.

Samiec czy samiczka?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czy zamierzasz w przyszłości założyć domową hodowlę chomików. Jeśli tak, to postaw na samiczkę. W przeciwnym wypadku wybór płci nie ma praktycznie żadnego znaczenia dla właściciela.

Aby dobrze rozpoznać, jaką rasę chomika kupujesz, zwróć uwagę na odległość między odbytem a otworem moczowo-płciowym. U samca ta powierzchnia jest znacznie większa. Możesz też oczywiście zdać się na fachowość sprzedawcy.

Jak wybrać chomika? Przede wszystkim skup się na stanie jego zdrowia

Niestety, w sklepach zoologicznych często oferuje się do sprzedaży zwierzęta chore czy obarczone groźnymi schorzeniami genetycznymi. Dlatego nigdy do końca nie ufaj sprzedawcy. Najlepiej będzie, jeśli zabierzesz ze sobą osobę już doświadczoną w hodowli chomików. Wówczas łatwiej wychwyci ona wszelkie defekty, które tak naprawdę dyskwalifikują zwierzaka.

Samodzielnie możesz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • Oczy – powinny być bystre i lśniące. Zamglone, słabo widoczne mogą świadczyć o poważnej chorobie;
  • Sierść – także musi być lśniąca i sprawiać wrażenie zdrowej. Nie powinna w żadnym wypadku masowo wypadać, nawet w okresie linienia;
  • Uszy – powinny być czyste;
  • Oddech – przyłóż wybranego chomika do ucha i skup się na jego oddechu. Wszelkie postękiwania, charczenie, świsty powinny wzbudzić Twój niepokój;
  • Odbyt – musi być czysty, bo chomik samodzielnie i skrupulatnie o to dba. Jeśli zauważysz, że odbyt jest mocno zabrudzony, może to świadczyć o biegunce;
  • Kształt ciała – chomiki są z natury okrągłe i mają pełne kształty. Jeśli widzisz, że dany osobnik jest wychudzony, to nie jest to dobry znak;
  • Zachowanie – jest duża szansa, że w momencie oglądania chomika będzie on sobie smacznie spał. Obudź go i sprawdź, jak na to zareaguje. Jeśli będzie ospały, płochliwy, powolny, to także może świadczyć o złym stanie jego zdrowia. Chomik w dobrej kondycji jest bystry i chętnie garnie się do ludzkiej dłoni.

Koniecznie zwróć też uwagę na warunki, w jakich jest trzymany chomik. Jeśli widzisz, że klatka jest przepełniona i gnieździ się w niej kilkanaście zwierzaków, nie świadczy to najlepiej o sklepie zoologicznym.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie