Jeże to jedne z tych zwierząt, o których wszyscy słyszeliśmy, ale stosunkowo mało o nich wiemy. Ssaki te skrywają wiele tajemnic, jednocześnie prowadząc bardzo interesujący tryb życia, nie ingerując w ludzkie środowisko, a wręcz będąc sprzymierzeńcami np. ogrodników. Kilkoma ciekawostkami na temat jeży dzielimy się w naszym poradniku.
Wiosna to kluczowa pora roku dla jeży, kiedy to budzą się ze snu zimowe i intensywnie żerują, aby nadrobić straty tłuszczu. Jest to również czas, kiedy te sympatyczne ssaki łączą się w pary, a samce wykonują szaleńcze tańce wokół samic, tupiąc i fukając, aby przypodobać się samicy.
Małe jeże rodzą się po około dwóch miesiącach, wyposażone w delikatne, miękkie kolce, które są początkowo ukryte pod błoną. Kolce to przekształcone włosy, które osiągają długość do trzech centymetrów.
Kolce są główną bronią jeży, które w obliczu zagrożenia zwijają się w kulkę, wykorzystując do tego specjalne mięśnie. Pomimo tej obronnej taktyki, jeże mają swoich naturalnych wrogów, takich jak borsuki, lisy, psy oraz puchacze. Te ostatnie potrafią skalpować jeże, pozostawiając jedynie ich kolczastą „zbroję”.
Jeże to nocne stworzenia, które w ciągu jednej nocy mogą przejść nawet dwa kilometry w poszukiwaniu pożywienia. Choć popularnie kojarzy się je z jedzeniem jabłek, to w rzeczywistości dieta jeży składa się głównie z owadów, dżdżownic, małych gryzoni, jaj ptaków, żab, jaszczurek, a nawet węży.
Przed zimą jeże podwajają swoją wagę, aby przygotować się do hibernacji. Gdy temperatura spada poniżej 10°C, ich procesy fizjologiczne spowalniają, ciepłota ciała obniża się do około 5-6°C, a serce bije zaledwie 20 razy na minutę. Jeże hibernują w norach pod korzeniami drzew, stertach chrustu lub kopcach z liści.
Jednym z największych zagrożeń dla jeży jest – niestety – człowiek. Te pożyteczne ssaki często giną podczas jesiennego wypalania liści oraz stają się ofiarami rozwoju aglomeracji i rozbudowy sieci dróg (nie potrafią uciec przed samochodami).
Stąd warto chronić jeże, m.in. rezygnując z wypalania traw i liści, wykonywać dla nich kopce z liści i gałęzi w ogrodzie, nie płoszyć ich i pozwolić na zamieszkanie w swoim otoczeniu – podobno obecność jeża blisko domu przynosi szczęście!
Pamiętajmy również, że jeże są prawnie chronione, a ich obecność ma kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności ekosystemu.