Kołowrotek dla chomika: tak czy nie?

Jerzy Biernacki
08.11.2018

Przeciętny właściciel chomika, który kompletuje klatkę dla swojego nowego pupila, niejako automatycznie decyduje się na zakup kołowrotka. Wiemy jednak, że to wcale nie jest idealne rozwiązanie. Kołowrotki mają oczywiście swoje zalety, ale także poważne wady, o których istnieniu warto wiedzieć. Dzięki temu można świadomie podjąć decyzję o tym, czy w klatce naszego chomika powinien znaleźć się kołowrotek, czy też lepiej z niego zrezygnować.

Zalety kołowrotka

Kołowrotek ma jedną podstawową zaletę: stanowi wygodne alibi dla właściciela. Dzięki niemu opiekun może z czystym sumieniem zaniedbywać chomika i naiwnie sądzić, że zapewnił pupilowi wszystko, czego potrzeba mu do szczęścia. Ta ironia jest oczywiście celowa.

Chomiki rzeczywiście dość chętnie korzystają z kołowrotków, ale tylko dlatego, że natura każe im dbać o formę. Gdyby miały wybór, to z pewnością wolałyby inną formę ruchu. Nie można więc utożsamiać zainteresowania chomika kołowrotkiem z tym, że zwierzak pokochał ten gadżet dozgonną miłością.

O umieszczeniu kołowrotka w klatce chomika warto pomyśleć w sytuacji, gdy zwierzak nie ma możliwości wybiegania się w ciągu dnia, bo wszyscy domownicy są w pracy czy w szkole. To również niezłe rozwiązanie na czas kilkudniowego rozstania ze zwierzakiem (np. w czasie weekendowego wyjazdu).

Wady kołowrotka

Kołowrotki przede wszystkim są dla chomików dość niebezpieczne. Te tanie, wykonane z fatalnych materiałów i byle jak poskręcane, mogą się w każdej chwili rozpaść, uszkadzając chomicze łapy czy nawet podduszając zwierzaka. Dlatego niezależnie od umieszczenia kołowrotka w klatce, należy regularnie kontrolować stan pupila i sprawdzać, czy przypadkiem nie zrobił sobie krzywdy.

Zwierzęcy behawioryści są również zdania, że kołowrotek źle wpływa na psychikę chomika. Gryzoń może uporczywie korzystać z tego przyrządu, aby zaspokoić swoją potrzebę ruchu, jednocześnie oddalając się od opiekuna. To na pewno nie sprzyja budowaniu więzi ze zwierzęciem.

Jeśli kołowrotek, to jaki?

Przede wszystkim dobrej jakości! Nie ma sensu kupować najtańszego kołowrotka, który za chwilę się rozpadnie i będzie stanowić zagrożenie dla zwierzaka. Polecamy tutaj szczególnie modele wykonane z drewna.

Wybierając kołowrotek należy również dopasować go do wielkości zwierzęcia. W przypadku chomika syryjskiego minimalna średnica kołowrotka powinna wynosić 25 cm. Chomikowi dżungarskiemu wystarczy taki 20-centymetrowy, podobnie jak chomikowi Roborowskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie