Chomik, podobnie jak człowiek, ma pięć podstawowych zmysłów: słuch, wzrok, węch, dotyk i smak. Wielu właścicieli tych sympatycznych zwierzaków zastanawia się jednak, które zmysły mają największe znaczenie dla pupila. Pod tym względem chomiki znacznie różnią się od ludzi.
Słuch
Chomiki znakomicie słyszą, czemu trudno się dziwić patrząc na konstrukcję chomiczych uszu. Są one sterczące, mają szeroko otwarte małżowiny, ale tylko w czasie aktywności chomika – gdy zwierzę zasypia, jego uszy się zamykają. Znacznie ułatwia to chomikowi spanie mimo różnych hałasów.
Słuch chomika jest bardzo wyczulony – zwierzę potrafi zlokalizować najmniejszy szmer. Warto wiedzieć, że chomik rejestruje ultradźwięki.
Wzrok
Ten zmysł nie ma dla chomika aż tak dużego znaczenia. Te zwierzęta widzą słabo i nie rozróżniają kolorów. Tak naprawdę chomik dostrzega tylko kontury, dlatego mamy przykrą wiadomość dla właścicieli – pupil nie rozpoznaje Was po twarzy.
Ciekawostką jest fakt, że chomicze oczy anatomicznie skierowane są ku górze. Chodzi o to, aby zwierzę mogło szybko dostrzec zagrożenie. Właśnie dlatego zaleca się właścicielom, by klatkę z pupilem umieszczali na podwyższeniu, dzięki czemu nie będą musieli schylać się do chomika i narażać go na stres.
Węch
To bardzo ważny zmysł dla chomika. Zwierzę ma wyczulony węch, dzięki któremu może nawet odróżnić płeć innego chomika czy rozpoznać, że w okolicy jest chomiczka w okresie rui. Poprzez węch chomik ocenia atrakcyjność pokarmu i decyduje, czy warto go spróbować.
Zmysł węchu chomika wspiera narząd Jacobsona, który znajduje się pod jamą nosową i decyduje o tym, że te zwierzęta tak doskonale rozróżniają zapachy.
Dotyk
Chomik, podobnie jak kot, ma niezwykle czułe wibrysy. Pomagają mu one orientować się w terenie i w znakomitej większości sytuacji zastępują zmysł wzroku. Chomik wykorzystuje swoje wibrysy bez przerwy – ocenia szerokość klatki i otworu, odmierza odległość między miskami itd.
Smak
Ostatni zmysł nie jest u chomików szczególnie dobrze rozwinięty. Naukowcy określają go mianem chemicznego, co oznacza, że smak pozwala chomikowi ocenić jedynie to, czy dana rzecz jest jadalna czy też nie. Chomik nie odczuwa natomiast żadnej przyjemności z jedzenia.
Co więcej, u tych zwierząt smak jest ściśle powiązany z węchem. To właśnie zapach pokarmu decyduje o tym, czy chomik zechce go zjeść. Jeśli woń nie jest atrakcyjna, zwierzę na pewno nie tknie danej rzeczy.
Jak widać chomicze zmysły znacznie różnią się od ludzkich, o czym warto pamiętać, by właściwie zajmować się swoim pupilem.