Likwidujemy domowe akwarium – jak to zrobić z głową?

Marek Szydełko
16.01.2023

Wieloletnie akwarium to duma właściciela, ale też spory kłopot. Dlaczego? Ponieważ zajmuje mnóstwo miejsca, jest kosztowne w utrzymaniu (m.in. z powodu wysokiego zużycia energii elektrycznej) oraz pochłania wiele czasu. W chwilach zwątpienia może pojawić się myśl o zlikwidowaniu domowego akwarium. Decyzja zapadła? W takim razie sprawdź, jak przeprowadzić ten proces z głową.

Zacznij od poszukania nowego właściciela akwarium

Na dobry początek zawsze warto rozważyć sprzedaż całego akwarium, wraz z rybkami i wyposażeniem. Chętnych nie powinno zabraknąć, a jeśli okazy są dorodne, a samo akwarium jest w bardzo dobrym stanie, to być może przytulisz okrągłą sumkę. O chętnych popytaj wśród znajomych akwarystów, sąsiadów i w gronie rodziny.

Spróbuj sprzedać wszystkie elementy akwarium z osobna

Może się okazać, że przez kilka tygodni nikt nie zgłosi się w sprawie zakupu całego akwarium. W takiej sytuacji trzeba przejść do planu B i spróbować sprzedaż wszystko z osobna. Daj ogłoszenie o sprzedaży rybek, pompki, akwarium z oświetleniem, wyposażenia. Aby uniknąć dodatkowych kosztów wykorzystaj lokalne grupy facebookowe i grupy dla akwarystów.

Rozważ zostawienie sobie akwarium wraz z wyposażeniem

Jeśli uda Ci się sprzedaż rybki, a nie potrzebujesz pilnie pieniędzy, to pomyśl, czy nie warto zostawić sobie samego akwarium. Nigdy nie wiadomo, czy za jakiś czas nie zechcesz odtworzyć hodowli – mając akwarium będzie to dużo łatwiejsze i tańsze.

Zagospodaruj przestrzeń po akwarium

Pamiętaj również, że po zlikwidowanym akwarium zostanie bardzo duża wolna przestrzeń, której zagospodarowanie może być dość kłopotliwe. Zwłaszcza, jeśli akwarium było naprawdę duże i wszyscy już przywykli do jego widoku. Poszukaj więc pomysłów na sensowne wykorzystanie zwolnionego miejsca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie