To jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dotyczących hodowli papug. Część opiekunów stosuje lusterko, część kategorycznie to odradza, dlatego niedoświadczony właściciel pierzastego pupila ma prawo czuć się zdezorientowany. Faktem jest, że nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy umieścić lusterko w papuziej klatce czy też nie. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnej sytuacji.
Zacznijmy od początku. Papugi to zwierzęta wybitnie stadne. Są bardzo mocno związane emocjonalnie z innymi osobnikami lub – w przypadku oswojonych papug – z człowiekiem. Samotność jest dla nich najgorszą karą i główną przyczyną przedwczesnej śmierci. Dlatego decydując się na posiadanie papugi, musisz wiedzieć, że będziesz w stanie poświęcić jej dostatecznie dużo czasu (godzina dziennie zdecydowanie nie wystarczy).
Niektórzy właściciele przeceniają jednak swoje możliwości i obserwują, że papuga staje się osowiała. Wówczas wpadają na pomysł umieszczenia w klatce lusterka. Wbrew pozorom to nie jest takie głupie rozwiązanie. Papuga nie potrafi odróżnić swojego odbicia w lustrze od żywego zwierzęcia. Z jej punktu widzenia ma do czynienia z drugą papugą. To w pewnych sytuacjach może rozwiązać problem samotności. Ale wcale nie musi.
Zastosowanie lusterka ma swoje plusy i minusy. Po stronie wad należy wymienić bardzo poważne ryzyko, że papuga całkowicie uzależni się od swojego odbicia i przeniesie na nie wszystkie uczucia. Ucierpi na tym właściciel, który może być traktowany ozięble lub wręcz wrogo.
Lusterka nigdy nie umieszczamy w klatce nieoswojonej papugi. Jeśli ptak nie ma jeszcze pełnego zaufania do domowników, przechodzi okres adaptacji, to przede wszystkim potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Nie można dopuścić do sytuacji, w której papuga dosłownie zakocha się w swoim odbiciu, bo przez to nie dojdzie do nawiązania silnej relacji z opiekunem.
Nie potępiamy tego rozwiązania, bo rzeczywiście, czasami jest to jedyne wyjście, aby zaspokoić potrzeby społeczne papugi. Uczulamy jednak, aby właściciel, który się na ten krok zdecydował, uważnie obserwował zachowanie swojego pierzastego pupila. Nie jest wcale takie oczywiste, że papuga polubi własne odbicie. Może je traktować wrogo, atakować, co grozi tym, że zrobi sobie krzywdę. Wówczas należy natychmiast usunąć lusterko z klatki.
Pamiętajmy również, że metoda z lusterkiem nie może być alibi dla właściciela. To jedynie sposób na to, aby umilić papudze czas w okresie nieobecności człowieka w domu. Popołudniami i w weekendy musisz natomiast zaangażować się w opiekę nad pupilem. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić swojemu przyjacielowi dostatecznej ilości uwagi, poważnie rozważ kupienie drugiego osobnika.