Magazynowanie jedzenia – domena chomiczej natury

Piotr Kowalczyk
04.08.2017

Dla właściciela takie zachowanie jest nie do końca zrozumiałe, ale chomik tak już ma, że odczuwa pierwotną potrzebę magazynowania jedzenia. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że pupil codziennie dostaje sowitą porcję smakołyków i niczego mu nie brakuje. Natura jest silniejsza. Magazynowanie jedzenia przez chomika może momentami przybierać karykaturalną formę, dlatego powinno być w pewnym zakresie kontrolowane przez właściciela.

Dlaczego chomik magazynuje jedzenie?

Wynika to oczywiście z natury zwierzęcia, które w swoim pierwotnym środowisku jest celem drapieżników i nie może zbyt często opuszczać norki w poszukiwaniu jedzenia. Dlatego chomiki przez wieki nauczyły się magazynować smaczne kąski na niespokojne czasy. Uzupełnienie spiżarni następuje wtedy, gdy zaczyna już w niej brakować jedzenia.

No dobrze, ale dlaczego chomik robi to samo w ciepłej klatce, do której właściciel każdego dnia wrzuca pyszności? Natura jest silniejsza niż intelekt, dlatego zwierzę nie kalkuluje i woli nie ryzykować, że pewnego dnia ta dobroć człowieka się skończy. Oczywiście nie wszystkie chomiki magazynują jedzenie w domowych warunkach, jednak jest to dość powszechne zjawisko.

Gdzie jest magazyn?

Chomik najpierw magazynuje jedzenie w swoich wydatnych policzkach. Następnie to, czego nie zje, znosi w jedno miejsce i skrzętnie ukrywa przed światem. Najczęściej jest to klatkowy domek lub pieczara wydrążona w wyściółce.

Jedzenie ma dla chomika nadrzędną wartość, dlatego dochodzi czasami do sytuacji, w której zwierzę zagraca cały domek stanami magazynowymi, a następnie śpi na zewnątrz, bo po prostu brakuje już tam dla niego miejsca.

Kontroluj proces magazynowania

Nie należy zabraniać chomikowi magazynowania jedzenia, ale zdecydowanie warto regularnie sprawdzać, czy przypadkiem schowana żywność nie zaczęła już gnić. Jeśli zwierzę przesadzi z jej ilością, to na pewno nie będzie w stanie zjeść wszystkiego w odpowiednim czasie. Szczególnie dotyczy to warzyw.

Pamiętaj

Gnijące produkty nie tylko są źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale mogą być także niebezpieczne dla zdrowia pupila.

Jeśli chomik nie ma żadnych zahamowań w magazynowaniu jedzenia, warto spróbować ograniczyć mu racje pokarmowe. Być może jest to właśnie spowodowane tym, że zwierzę otrzymuje za dużo produktów i nie chcąc ich zmarnować, po prostu chowa je na później.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie