Posiadanie chomika to spora przyjemność, ale i dużo obowiązków. Zwierzak co prawda nie jest kłopotliwy, nie potrzebuje też stałej uwagi ze strony człowieka, ale w sztucznym dla siebie środowisku nie jest w stanie zadbać o czystość. To rola właściciela. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu klatki. Jak często trzeba to robić?
Chomiki z reguły wybierają jedno miejsce, które służy im za „toaletę”. Wymaga ono częstego sprzątania. Zaobserwuj więc, gdzie Twój pupil się załatwia i wymieniaj ściółkę w tym miejscu przynajmniej co 2-3 dni.
Tę czynność należy wykonać przynajmniej raz w tygodniu, ale nie trzeba przy tym wymieniać ściółki. Chodzi po prostu o usunięcie zaschniętych plam z moczu, które są źródłem nieprzyjemnych zapachów.
Dno klatki najlepiej jest umyć zwykłą wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.
Ściółkę trzeba wymieniać na nową przynajmniej 1 raz w tygodniu. Wiele zależy od tego, czy chomik jest wypuszczany i czy przypadkiem nie ma problemów gastrycznych. Czystość ściółki ocenia się „na węch”.
Rada
Gdy wymieniasz ściółkę zostaw część starych trocin, które chomik użył do stworzenia gniazda w domku. Tę ściółkę wymieniaj nieco rzadziej.
Tę czynność trzeba wykonać przynajmniej 1 raz w miesiącu. Wypuść chomika z klatki, usuń z niej trociny i w wannie zabierz się za czyszczenie wszystkich elementów. Użyj gąbki do mycia naczyń, która świetnie usunie resztki jedzenia i śliny ze szczebelków klatki. Dokładnie wyczyść dno i wieko. Nie zapomnij też o wyczyszczeniu poidełka i miseczki z jedzeniem.
Do czyszczenia chomiczej klatki nie wolno używać silnych detergentów, a tym bardziej kuchennych środków chemicznych. Nie dość, że mogą być trujące, to jeszcze wydzielają bardzo nieprzyjemny dla chomika zapach.
Rada
Jeśli chomik przeszedł biegunkę, konieczne może okazać się zdezynfekowanie klatki. Potrzebny środek kupisz w każdym sklepie zoologicznym.
Do czyszczenia klatki w zupełności wystarczy zwykła woda z odrobiną płynu do naczyń.