Ozdoby do akwarium - jakie wybrać

Mariusz Siwko
26.04.2019

Akwariowe ozdoby mają za zadanie przede wszystkim uatrakcyjnić akwarium, ale nie tylko. Ich rolą jest także zapewnienie rybkom schronienia lub miejsca do składania ikry. Do wyboru mamy całe mnóstwo rozmaitych dodatków - sztuczne, naturalne, wymagające oczyszczenia czy gotowe do włożenia do wody.

Dekoracje do akwarium można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej dzielimy je ze względu na rodzaj rybek, które żyją w naszej wodzie. W zbiorniku mogą także przebywać żółwie, dlatego dekoracje w tym przypadku będą nieco inne niż dla rybek.

Jak udekorować akwarium?

Jeśli chcemy stworzyć niepowtarzalne akwarium i zagwarantować rybkom dobre warunki, które będą zbliżone do ich naturalnego środowiska, warto ostrożnie podchodzić do wyboru poszczególnych ozdób.

Możemy zdecydować się na naturalne lub sztuczne dekoracje. Do wyboru jest cała paleta różnorodnych produktów, dlatego początkowo warto przyjrzeć im się bliżej, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Naturalne dekoracje

Do naturalnych ozdób akwariowych zalicza się m.in. korzenie. Sprawdzą się dobrze zarówno w przypadku rybek, jak i żółwi wodno-lądowych. Trzeba jednak pamiętać, że korzenie mogą czasami wymagać dodatkowego oczyszczenia, czyli wyparzenia wrzątkiem lub moczenia przez długi czas. Ma to na celu zlikwidowanie ewentualnych zanieczyszczeń. Korzenie mogą stanowić bardzo dobre schronienie dla rybek. Także żółw znajdzie przy korzeniu odpoczynek.

Alternatywą są kamienie lub skały. Przeważnie układa się je na dnie akwarium, gdyż stanowią one imitację naturalnego dna zbiornika. Bardzo dobrze sprawdzi się różnego rodzaju żwir i piasek. Kamienie oraz skały są dostępne w wielu fantazyjnych kształtach, dlatego podnoszą również estetykę akwarium i uatrakcyjniają je. To właśnie z nich możemy tworzyć groty dla rybek. Trzeba jednak pamiętać o stosowaniu silikonu lub kleju akwarystycznego.

Popularne są także dekoracje do akwarium z bambusa. Pędy bambusowe - podobnie jak korzenie - muszą być odpowiednio przygotowane przed włożeniem do wody. Alternatywą są dekoracje z kokosa. Jeśli zdecydujemy się na wydrążone łupiny kokosa, stworzymy świetne schronienie dla naszych rybek.

Bardzo dobrym wyborem mogą okazać się także dekoracje z gliny. Glina jest często używana jako podłoże w postaci kulek glinianych lub jako ceramiczne ozdoby wypalane z gliny. Mogą to być koralowce, zamki, ceramiczne statki, rurki, imitacje korzeni i wiele innych. Gliniane dodatki nadają akwarium ciekawy, niebanalny wygląd.

Sztuczne ozdoby

Jeśli zamiast naturalnych dekoracji, wolimy te sztuczne, także mamy sporo różnorodnych dodatków do wyboru. Korzystnie wpływają na wygląd akwarium z rybkami czy innymi wodnymi zwierzętami, które mieszkają w naszym zbiorniku.

Jeśli chodzi o sztuczne dekoracje, można je podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy dodatki plastikowe lub wykonane z różnego rodzaju innych tworzyw.

Popularnością cieszą się sztuczne rośliny, które mogą zastąpić te naturalne w akwarium, w którym nie możemy z jakiegokolwiek powodu hodować żywych roślin. Niektóre rybki zjadają i niszczą rośliny, dlatego sztuczne zamienniki mogą się tu sprawdzić idealnie. Sztuczne rośliny mogą być również uzupełnieniem naturalnej obsady. Wybieramy roślinność wysokiej jakości, gdyż jedynie taka będzie do złudzenia przypominać tę naturalną. Sztuczne ozdoby są polecane także do akwarium dla dzieci.

Na jakie dekoracje się zdecydować?

Wybór ozdób do naszego akwarium będzie zależeć w dużej mierze od tego, jakie rybki przebywają w naszym zbiorniku. To właśnie wpływa na ostateczną decyzję co do wyboru dodatków.

Niektóre naturalne dekoracje, np. kamienie, korzenie, rośliny, nie mogą być w niektórych zbiornikach ze względu na niekorzystny wpływ na wodę. Kamienie niekiedy wpływają na twardość wody, z kolei korzenie są miejscem do rozwoju glonów.

Jeśli wybieramy kamienie do akwarium, musimy mieć świadomość, że należy prawidłowo przygotować dno samego zbiornika - kamień może je potłuc. Kluczowe znaczenie będzie także mieć tło, które wpływa na aspekt wizualny akwarium, oraz podłoże.

Ciekawe detale

Różnorodne ciekawe zamki, statki, muszle poprawiają wygląd zbiornika i zapewniają rybkom schronienie oraz miejsce do składowania ikry. Jeśli w zbiorniku znajdują się żółwie wodno-lądowe, warto rozważyć zakup półki, na której zwierzęta te będą mogły wypoczywać.

Do polecanych dekoracji dla bojowników, czyli bardzo popularnych rybek, które nie mają zbytnich wymagań co do środowiska wodnego, należy odpowiednie podłoże. Często wybiera się kolorowe kamyczki.

Sprawdzą się dodatkowo różnego rodzaju rośliny, korzenie i wybrane dodatki, czyli wspomniane wcześniej zamki lub statki. Rośliny możemy układać gęsto - szczególnie w tylnej części akwarium. Trzeba także zapamiętać, że bojowniki najlepiej czują się w dużym akwarium.

Jak odpowiednio udekorować zbiornik?

Ozdoby do akwarium pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Jednocześnie stanowią schronienie dla rybek. Decydując się na naturalne dodatki, trzeba mieć na uwadze, że mogą one wpływać na właściwości wody. Dlatego musimy na nie uważać i dobierać je, uwzględniając posiadane przez siebie gatunki. Zwracamy uwagę na poszczególne preferencje rybek.

Pierwszym krokiem będzie dobranie odpowiedniego podłoża. Możemy zdecydować się na kamyki, piasek bądź żwirek. Następny krok to wybranie tła akwarium. Tło wpływa na ciekawy efekt ostateczny naszego zbiornika. Jeśli chodzi o sam wybór dekoracji, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Przeważnie wybiera się korzenie ze względu na to, że wyglądają bardzo ciekawie, a jednocześnie są dostępne w atrakcyjnych cenach.

Nieco tańszym rozwiązaniem są sztuczne rośliny oraz niewielkich rozmiarów dekoracje do akwarium. Ceny dodatków zaczynają się już od kilku złotych. Do tych najdroższych należą egzotyczne kamienie.

Na co zwrócić uwagę przy zdobieniu?

Wybierając dekoracje do akwarium, trzeba zdecydować się, czy chcemy, by było ono wypełnione dodatkami naturalnymi, czy sztucznymi. Jeśli decydujemy się na naturalne, dowiedzmy się, czy nie zmieniają one właściwości wody i nie wpływają na jej pH. Kamienie mogą zmieniać twardość wody w akwarium, z kolei korzenie stają się środowiskiem rozwoju glonów.

Istotną rolę będzie także odgrywać ilość dekoracji, które umieścimy w naszym akwarium. Celem każdego dodatku jest uatrakcyjnienie zbiornika, ale przede wszystkim myślmy o tym, aby zapewnić rybkom środowisko jak najbardziej zbliżone do naturalnego. To dlatego liczba dekoracji, ich rodzaj, dobierana jest pod kątem rybek żyjących w naszym zbiorniku.

Jak widać, dobór odpowiedniej roślinności, tła, dodatków do akwarium może być prawdziwym wyzwaniem. Dobrze jest sprawdzić ofertę w internecie, gdzie z łatwością można przeglądać dostępne produkty i poczytać o ich właściwościach. Możemy także skorzystać z pomocy specjalisty, który opowie nam o poszczególnych gatunkach roślin, pomoże dobrać odpowiednie dekoracje, dzięki którym nasz zbiornik będzie prezentować się naprawdę efektownie. Wybór jest na tyle duży, że nie powinniśmy mieć problemu z podjęciem decyzji. Pamiętajmy jednak, że dekoracje dobieramy pod kątem posiadanych rybek, a nie odwrotnie. To one mają czuć się dobrze w naszym zbiorniku i mieć idealne warunki do życia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie