Papuga a pies i kot: czy to dobre połączenie?

Krzysztof Jagielski
30.07.2018

Wielu właścicieli psów i kotów rozważa przygarnięcie pod swój dach kolejnego, tym razem pierzastego przyjaciela. Papugi są bardzo efektowne i otwarte w stosunku do ludzi, dlatego można łatwo ulec ich urokowi. Przed podjęciem decyzji o zakupie ptaka trzeba jednak bardzo rozważnie ocenić, czy nie dojdzie do konfliktu z aktualnym zwierzęcym lokatorem, przede wszystkim psem lub kotem. Nie ma tutaj żadnej reguły, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Przyjaźń między papugą a innym zwierzakiem jest możliwa

Problem w tym, że trudno będzie to stwierdzić w teorii. Aby dowiedzieć się, czy pies lub kot nie będzie mieć nic przeciwko nowemu zwierzakowi, trzeba… po prostu kupić papugę. Zwykle okazuje się, że strach ma wielkie oczy i pupile dobrze się ze sobą dogadują, a przynajmniej się tolerują.

Gdy już kupisz pierzastego przyjaciela, to pamiętaj o nadrzędnej zasadzie: na Tobie spoczywa obowiązek dopilnowania, by zwierzaki nie zrobiły sobie krzywdy. Nie możesz zostawić ptaka sam na sam z psem, a już szczególnie z kotem – zwłaszcza poza klatką.

Najważniejsze są pierwsze dni. Uważnie obserwuj zachowanie papugi. Jeśli zauważysz, że na widok kota czy psa ptak stroszy piórka, szeroko otwiera dziób, wycofuje się w głąb klatki, to możesz mieć pewność, że odczuwa strach. Nie wolno dopuścić, aby taki stan się utrzymywał, ponieważ stres bardzo źle odbija się na kondycji fizycznej i psychicznej papugi. W skrajnym przypadku konieczne będzie więc całkowite odseparowanie ptaka od drugiego pupila.

Mniej problemów z psem

Wbrew pozorom papugi bardzo dobrze dogadują się z psami, ponieważ te drugie nie są ich naturalnymi wrogami. Psy podchodzą do papug z dużą ciekawością. O ile ptak sam nie zachowuje się agresywnie i nie atakuje czworonoga, zwierzaki powinny żyć ze sobą w pełnej zgodzie.

Oczywiście nie oznacza to, że znacznie większy pies nie stanowi zagrożenia dla papugi. Nie dopuszczaj, aby zwierzaki przebywały ze sobą bez nadzoru człowieka. Pies może przecież – choćby niechcący – przygnieść papugę czy złamać jej skrzydło.

Kot to znacznie większe ryzyko

Koty, w odróżnieniu od psów, są naturalnymi wrogami ptaków, także papug. Dlatego jeśli masz w domu mruczka i chcesz jeszcze kupić papugę, zachowaj daleko idącą ostrożność. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy Twój kot zdradza silny instynkt łowiecki. Nigdy nie zostawiaj go sam na sam z ptakiem!

Jak to zwykle bywa w tego typu sytuacjach, największy wpływ na to, czy zwierzęta będą się tolerować, a nawet przyjaźnić, ma właściciel. Zadbaj o komfortową aklimatyzację papugi w nowym środowisku, pozwól pupilom się ze sobą zapoznać, ale zawsze bądź na posterunku, by mieć szansę wcześnie zareagować na jakąś groźną sytuację.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie