Pierwsze akwarium – jak stworzyć przyjazny dom dla złotej rybki?

Krzysztof Jagielski
26.05.2017

Wiele osób zaczyna swoją przygodę z akwarystyką od zakupu złotej rybki. Welonka wydaje się mało wymagającym stworzeniem, które zwykle ma być prezentem dla dziecka i dlatego, zanim udamy się do sklepu zoologicznego, warto sprawdzić, jakie warunki życia musimy jej zapewnić.

Większość osób kojarzy złote rybki z akwarium w kształcie kuli, którego dno pokrywają kolorowe kamyczki, a za dekoracje służy plastikowa roślinka i wykonana z porcelany lub plastiku atrapa podwodnego wraku. Jeżeli i Ty tak wyobrażasz sobie swoje pierwsze akwarium, koniecznie sprawdź, dlaczego nie może ono tak wyglądać.

Zakładamy pierwsze akwarium dla welonek – mity na temat złotych rybek

Mit nr. 1 – złota rybka nie ma wymagań i przetrwa w każdych warunkach

Pierwszym i często powtarzanym przez samych sprzedawców mitem na temat welonek jest twierdzenie, że nie potrzebują one dużego akwarium, grzałki, filtra oraz żywych roślin. Często udając się do sklepu zoologicznego, wychodzimy zaopatrzeni w designerskie akwarium o pojemności kilku litrów w zestawie z lampką nocną i funkcjonalną podstawką na długopisy, które mamy jedynie zalać odstaną wodą i już możemy wpuścić do niego swoją pierwszą złotą rybkę. Brak wiedzy skutkuje szybką śmiercią welonki i płaczem dziecka, które otrzymało ją w prezencie.

Welonki to jedynie z pozoru mało wymagające rybki. Jak każde wodne stworzenie, które hodujemy w domowych akwariach, wymagają stałej i optymalnej do życia temperatury wody, jaką jesteśmy w stanie zapewnić jedynie, kupując grzałkę z termostatem. Kolejnym akcesorium jest filtr dbający o czystość wody – powinien być dopasowany do wielkości zbiornika, a jeżeli nie posiada funkcji napowietrzania wody, należy się także zaopatrzyć w pompę napowietrzającą z dodatkowymi akcesoriami np. kamieniem lub kurtyną, która będzie rozbijała tlen na małe bąbelki.

Mit nr. 2 – złota rybka może żyć w kuli

Kolejnym ważnym zakupem, jest akwarium – dla jednej małej złotej rybki nie powinno być ono mniejsze niż 40 litrów i na pewno nie może mieć kształtu kuli, chociażby ze względu na fakt, iż w takim zbiorniku trudno posadzić żywe rośliny i zamontować niezbędny sprzęt akwarystyczny.

Jeżeli decydujemy się na zakup mniejszego zbiornika np. 25 litrowego, należy liczyć się z koniecznością częstych podmian wody – nigdy nie wymieniamy całej zawartości akwarium na nową – spuszczamy jedynie 20% wody ze zbiornika i podmieniamy ją na odstaną i uzdatnioną specjalnymi preparatami kranówkę o temperaturze zbliżonej do tej panującej w akwarium.

Mit nr. 3 – w akwarium dla złotej ryki nie musimy sadzić żywych roślin

Niezbędnym elementem wystroju akwarium są także żywe rośliny i zapewniające im optymalne warunki do wzrostu podłoże. Rośliny pełnią nie tylko funkcję dekoracji, ale także pochłaniają wydalane przez ryby związki i zapewniają właściwy mikroklimat w akwarium. Dla początkujących akwarystów dobrym wyborem będą mnie wymagające rośliny, które przetrwają nawet przy niewielkim oświetleniu montowanych w pokrywach do akwarium żarówek.

Jeżeli chcesz w pełni przygotować się do hodowli złotej rybki, koniecznie na początku skompletuj niezbędne akcesoria, kup żywe rośliny i podłoże oraz zalej zbiornik i odczekaj minimum 2 tygodnie, zanim wpuścisz do niego rybkę. Wszystko, czego potrzebujesz do założenia pierwszego akwarium, kupisz w sklepie internetowym zoonauci.pl. W ofercie sklepu, znajdziesz akwaria, filtry, grzałki oraz podłoża i preparat akwarystyczne np. bakterie do filtra, które ułatwią start Twojego pierwszego akwarium. Sprawdź i skorzystaj z okazji tanich zakupów z dostawą do domu – zyskasz nie tylko gwarancję najwyższej jakości, ale także najniższej na rynku ceny zakupionych produktów!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie