Podstawowe rady żywieniowe dla właścicieli chomików

Maciej Piwowski
10.10.2018

Nawet dziecko wie, że chomiki są przede wszystkim roślinożercami. W naturalnym środowisku żywią się jednak nie tylko ziarnami i fragmentami roślin. W diecie tych gryzoni bardzo ważne miejsce zajmuje pożywienie będące źródłem białka zwierzęcego. Jest to istotna informacja dla wszystkich właścicieli, którzy nie chcą popełnić podstawowych błędów w żywieniu swoich pupilów. Więcej rad znajdziesz w dalszej części artykułu.

Najłatwiejsze rozwiązanie: gotowa karma

Kupując gotową karmę dla chomika teoretycznie masz problem z głowy. Jest to produkt, który powinien dostarczyć gryzoniowi wszystkich niezbędnych mu składników żywieniowych. Problem w tym, że gros karm dostępnych na polskim rynku nie grzeszy jakością.

Wybierając karmę koniecznie zwróć uwagę na jej skład. Nie kupuj produktu z najniższej półki, bo to tylko pozorna oszczędność. Chomik, który nie będzie mieć zapewnionej odpowiedniej diety, szybko podupadnie na zdrowiu, a jego leczenie może być bardzo kosztowne. Szczególnie radzimy wystrzegać się karmy z supermarketu oraz – to może być dla wielu zaskoczenie – sprzedawanej na wagę.

Karma na wagę ma ten minus, że nigdy nie wiemy, jaki jest jej skład, a zwłaszcza jak długo była przechowywana poza oryginalnym opakowaniem. Żywienie chomika nie jest kosztowne, dlatego nie ma sensu szukać tutaj przesadnych oszczędności.

Uzupełnianie diety chomika

Nawet jeśli serwujesz swojemu chomikowi karmę dobrej jakości, to i tak zachęcamy do podawania pupilowi innych produktów – w tym takich, które znajdziesz w swojej kuchni. Chomiki przepadają za suszonymi ziołami, owocami i mieszankami warzyw. Nie musisz ich kupować w sklepie zoologicznym.

Bardzo dobrym sposobem na urozmaicenie diety chomika jest podawanie mu kawałków jabłka, niezmielonych ziaren zbóż czy nawet suszonych owadów. Można je hodować we własnym zakresie lub kupować w specjalistycznych sklepach. Owady są o tyle cenne, że dostarczają chomikowi niezbędnego mu białka zwierzęcego.

Jeśli nie możesz się przemóc i po prostu nie chcesz, aby Twój pupil zjadał suszone owady, podaj mu od czasu do czasu kawałek ugotowanej piersi z kurczaka (koniecznie bez przypraw!). To chomiczy przysmak, podobnie jak białko i żółtko jaja kurzego. Pamiętaj jednak, że takie produkty mogą być włączane do diety chomika tylko co jakiś czas – nie powinny stanowić elementu codziennego jadłospisu gryzonia.

Na koniec jeszcze jedna rada: nie daj się namówić na zakup tzw. chomiczych słodyczy, czyli wszelkiego rodzaju kolb, dropsów i ciastek. Owszem, zwierzak z chęcią je zje, ale nie są one wskazane w zdrowej diecie gryzonia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie