Podstawowe zasady hodowli węży

Mariusz Siwko
13.03.2024

Hodowla węży w domu to kontrowersyjne, ale też fascynujące hobby, które budzi coraz większe zainteresowanie w naszym społeczeństwie. Jeśli marzy Ci się posiadanie własnego węża i masz pewność, że dany gatunek jest w naszym kraju legalny, to przed zakupem zdobądź jeszcze wiedzę na temat podstaw hodowli tych gadów. Kilka najważniejszych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Terrarium

Obowiązkiem hodowcy jest zapewnienie wężowi odpowiednio dużej przestrzeni do życia, dlatego punktem wyjścia jest wybranie terrarium o adekwatnej wielkości, dostosowanej do  gatunku i wielkości węża. W terrarium muszą znaleźć się strefy z różnymi temperaturami, aby wąż mógł regulować swoją temperaturę ciała.

Warunki środowiskowe

Podstawową hodowli węża jest zapewnienie mu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Wymaga to zakupu mat grzewczych, lampy UVB oraz nawilżacza, co oczywiście generuje też stałe, wcale niemałe koszty.

Dieta

Węże oczywiście wymagają odpowiedniego żywienia. Ich dieta powinna być dostosowana do naturalnych preferencji pokarmowych danego gatunku. Niektóre węże jedzą żywe lub zamrożone gryzonie, inne mogą wymagać owadów. Dostępne są również gotowe preparaty żywieniowe dla węży hodowlanych.

Czyszczenie terrarium

Regularnie czyść terrarium, aby zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni oraz stworzyć wężowi zdrowe, komfortowe warunki do życia. Pamiętaj również o częstym wymienianiu wody.

Dbaj o zdrowie węża

Z wężem także trzeba co jakiś czas udać się do weterynarza lub zaprosić go do domu. Ponadto hodowca musi bacznie obserwować swojego pupila pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych, o czym może świadczyć np. brak apetytu czy nieprawidłowe linienie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie