Proste sposoby na wzbogacenie papuziej diety

Marek Szydełko
14.12.2017

Późna jesień i zima to bardzo trudny okres dla papug. Polski klimat zdecydowanie im nie służy i choć ptaki te nie opuszczają ciepłego mieszkania, to i tak należy zadbać o to, by ich organizmy lepiej zniosły ponurą aurę. W tym celu niezbędne jest wzbogacanie papuziej diety o składniki, których brakuje w owocach i warzywach dostępnych zimą w polskich sklepach. Chodzi przede wszystkim o witaminy. Poznaj proste sposoby na to, aby wzbogacić dietę pierzastego przyjaciela bez wydawania kroci na suplementy.

Skiełkowane ziarna

Są to ziarna, które jeszcze nie do końca wykiełkowały, ale w ich środku znajduje się już zalążek rośliny. Jest to znakomity produkt wzbogacający dietę papug, a do tego bardzo im smakujący. Skiełkowane ziarna można przygotować we własnym zakresie. Zacznij od zgromadzenia mieszanki ulubionych ziaren Twojej papugi.

 

W następnym kroku ziarna trzeba zalać wodą w takiej ilości, aby została ona całkowicie wchłonięta – ziarna nie powinny natomiast stać w wodzie. Przykrywamy naczynie i zostawiamy na 24 godziny. Po upływie doby ziarna będą wyraźnie napęczniałe. Teraz wystarczy je już tylko przepłukać w czystej wodzie i można podać papudze w formie przekąski lub nawet głównego posiłku.

Dlaczego warto podawać papudze skiełkowane ziarna? Ponieważ zawierają one znacznie więcej witamin i minerałów niż te suche. Jest to bardzo ważne w okresie zimy, kiedy ptaki także cierpią na niedobory składników odżywczych.

Rada

Jeśli nasiona wykiełkują, to także możesz je podać papudze – na pewno nic się jej nie stanie. Zielone fragmenty również są cennym składnikiem diety ptaków.

Jajka

Większość papug bardzo lubi jajka, dlatego wśród właścicieli popularne jest serwowanie pupilom mieszanek jajecznych, które zawierają m.in. suszone robaki. Spokojnie możesz jednak podawać swojej papudze jajko na twardo – to także bardzo cenne źródło składników odżywczych i witamin.

Świetnym pomysłem na wzbogacenie papuziej diety, a przy okazji danie odrobiny frajdy z jedzenia, jest zrobienie tzw. jajecznicy dla papug. Jej przygotowanie jest banalnie proste. Wystarczy zblendować całe jajko (wraz ze skorupką), następnie wrzucić na rozgrzaną patelnię i poczekać do ścięcia. Pokrojoną jajecznicę podaj papudze dopiero po ostygnięciu. Twój pupil z pewnością będzie nią zachwycony!

Wymienione sposoby na wzbogacenie papuziej diety możesz stosować przez cały rok, nie tylko w okresie zimy. Nie wymagają one wiele zachodu, a naprawdę pomogą papudze utrzymać dobrą formę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.