Rozmnażanie chomików w domu – jak się za to zabrać?

Marek Szydełko
27.06.2016

Wielu właścicieli chomików wpada na pomysł, aby rozmnożyć zwierzęta. Wydaje się to proste – trzeba tylko „umówić na randkę” samca i samicę, a następnie poczekać na efekty. To jednak tylko teoria. Rozmnażanie chomików w domu wymaga choćby podstawowej wiedzy na temat przebiegu ciąży i połogu.

Łączymy chomiki w parę

To oczywiście pierwszy krok, jaki trzeba wykonać. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie przenosić samca do klatki samicy, ponieważ może się to skończyć agresją ze strony chomiczki. Samce są bardziej przychylne przyjmowaniu gości na swoim terenie.

Pamiętaj

Zanim zorganizujemy spotkanie dwojga osobników trzeba ustalić, czy samica jest w rui. Pomoże w tym weterynarz.

Chomiki należy zostawić w spokoju. Po kilku minutach kopulacji (powtarzanej kilkakrotnie) można uznać, że samica zaszła w ciąże. Wtedy trzeba rozdzielić osobniki, ponieważ mogą stać się wobec siebie agresywne.

Chomicza ciąża

Ciąża chomika trwa od 16 do 22 dni (w zależności od rasy) i przebiega bardzo gwałtownie. Samica może w tym czasie mocno schudnąć, dlatego trzeba zadbać o dostarczanie jej odpowiedniej ilości pokarmu i wody. W tym okresie lepiej też nie brać chomiczki na ręce. Samica potrzebuje bardzo dużo spokoju.

Rada

Na kilka dni przed porodem warto posprzątać klatkę i wysypać w niej zdecydowanie więcej wyściółki. Chodzi o to, aby samica mogła przygotować wygodne gniazdo dla siebie i młodych.

Po porodzie

Gdy małe chomiki przyjdą już na świat, należy przede wszystkim zapewnić samicy jak najwięcej spokoju, przynajmniej przez pierwszych kilkanaście dni. W przeciwnym razie może dojść nawet do przypadku kanibalizmu!

Chomikowi po porodzie trzeba dostarczać świeży pokarm pamiętając jednocześnie, że samica może nawet przez kilka dni nie wyjść z gniazda. Usuwajmy więc wszelkie resztki, aby nie dopuścić do ich gnicia.

Pamiętaj

Chomiki stają się w pełni samodzielne po około 3 tygodniach. Zwykle w 24 dniu po porodzie matka odrzuca swoje młode. Wtedy należy rozdzielić członków rodziny, bo chomiki mogą stać się wobec siebie agresywne. Nie dotyczy to tylko rasy chomika Roborowskiego.

Rozmnażanie chomików w domu jest więc jak najbardziej możliwe, jednak pod warunkiem, że mamy dość czasu i środków, aby zaopiekować się kilkoma osobnika jednocześnie lub wiemy, że znajdą się chętni na przygarnięcie zwierzaków pod swój dach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie