Sezon zimowy – jak pomóc papudze przetrwać go w dobrym zdrowiu? 5 zasad

Krzysztof Jagielski
20.03.2017

Zima daje się we znaki nie tylko ludziom, ale też zwierzętom domowym. Chłodne i ciemne miesiące są szczególnie trudnym okresem dla papug, które przecież wywodzą się z egzotycznego, słonecznego i gorącego klimatu. Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie papudze optymalnych warunków do przetrwania zimy w dobrym zdrowiu. O czym koniecznie trzeba pamiętać? Oto 5 najważniejszych zasad.

  1. Właściwa dieta – zimą należy uzupełniać papuzią dietę o suplementy, szczególnie witaminę A i witaminę D3, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju kości. Trzeba przy tym pamiętać, że obie witaminy nie są wydalane z organizmu, dlatego łatwo jest je przedawkować. Dlatego suplementacja musi przebiegać pod kontrolą weterynarza.
  2. Sztuczne światło – papugi fatalnie reagują na brak światła słonecznego, a przecież w zimowych miesiącach zdarzają się całe tygodnie, gdy nie możemy liczyć na choćby niewielki promień słońca. Dlatego niezbędne jest ustawienie w domu źródła sztucznego światła. Dla papug optymalne są żarówki, które dają rozproszone światło i emitują promieniowanie UVB – to ono zapewnia prawidłowy rozwój papuzich kości, co ma szczególne znaczenie w przypadku młodych osobników.
  3. Wilgotność powietrza – zimą w naszych domach powietrze jest mocno przesuszone, co stanowi zagrożenie dla papuziego zdrowia. Koniecznie trzeba więc dbać o to, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa papuga, była odpowiednio wysoka. Dobrze sprawdzają się elektroniczne nawilżacze powietrza, ale niezłym pomysłem będzie też powieszenie mokrego ręcznika na kaloryferze czy ustawienie dużego naczynia z wodą w okolicy klatki.
  4. Spryskiwanie papuzich piór – zimą należy to robić regularnie, minimum 2 razy w tygodniu. Dzięki temu pióra papugi nie będą się sklejać i zachowają swój naturalny blask. Taka krótka kąpiel będzie też wielką frajdą dla pierzastego przyjaciela.
  5. Uwaga na gwałtowne zmiany temperatur – zimą generalnie lepiej jest zrezygnować ze spacerów z papugą. Jeśli jest to konieczne (np. wizyta u weterynarza), należy zabezpieczyć papugę przed nadmiernym wychłodzeniem i wybrać dzień, gdy temperatura na dworze nie jest ujemna. Znacznie groźniejsze dla papugi jest jednak przenoszenie się z chłodu do ciepłego pomieszczenia – może to spowodować uszkodzenie delikatnych kości ptaka.

Stosując się do tych rad można bardzo pomóc pupilowi w przetrwaniu długiej zimy w dobrym zdrowiu. Byle do wiosny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie