Sucha karma dla psa – jak wybrać odpowiednią?

Mateusz Nowak
13.02.2018

Jedną z podstaw zdrowia i dobrego samopoczucia czworonoga jest odpowiednio zbilansowana dieta. Samodzielne dobranie składników jadłospisu w odpowiednich proporcjach nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dobrym rozwiązaniem są gotowe suche karmy dla psów. By właściwie spełniały one swoją rolę powinny jednak być dobrane do wielkości i wieku pupila, a także jego specyficznych potrzeb żywieniowych.

Kluczowym etapem wyboru suchej karmy dla psa jest analiza jej składników. Na co należy zwracać uwagę wybierając pokarm dla swojego pupila? Po pierwsze – i dość oczywiste – na to, z czego skomponowana jest karma. Po drugie – na kolejność składników. Skład karmy pozwala ocenić jej jakość oraz ułatwia dopasowanie jej do potrzeb Twojego ulubieńca.

Ile mięsa w karmie?

Właścicieli czworonogów – z natury mięsożerców – najbardziej powinna oczywiście interesować zawartość mięsa. Składnik ten winien stanowić podstawę codziennej diety zwierzaka. Producent zazwyczaj podaje zawartość mięsa w procentach. Jeśli jednak na opakowaniu nie znajdziesz składu podstawowego, zwróć uwagę na to, które miejsce mięso zajmuje na liście składników. Według przepisów, producent powinien bowiem podać na opakowaniu składniki rozpoczynając od tego, którego w składzie jest najwięcej. Wydawałoby się zatem, że sucha karma dla psa, która ma na pierwszym miejscu mięso, może być karmą godną polecenia. Niestety nie jest to takie proste. Niektórzy producenci sprytnie omijają ten wymóg, rozbijając poszczególne elementy składowe karmy i tworząc w ten sposób złudzenie, że to mięsa jest najwięcej.

Nie tylko ilość…

Ilość – ilością, ale ważna jest także jakość mięsa wykorzystanego do produkcji karmy. Twórcy posiłków dla psów stosują bowiem mięso różnego rodzaju: świeże, dehydratyzowane, w formie mączki mięsnej lub mięsno-kostnej. Komponenty te różnią się jakością, dlatego uważne czytanie składu jest niezwykle istotne. Podstawowa zasada głosi, że im więcej mięsa w składzie, tym wyższej jakości jest karma. Najlepiej wybierać więc te produkty, w których składzie znajduje się np. mięso z kurczaka. Te, które zawierają mączkę mięsną są już nieco gorszej jakości. Nie poleca się natomiast tych produkowanych z mączki mięsno-kostnej lub mączki pochodzenia zwierzęcego. Sformułowanie „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” na początku składu również powinno wzbudzić nasze wątpliwości. Dlaczego? Jeśli mięso jest przetworzone, przyswajalność zawartego w nim białka jest znacznie niższa – w przypadku mączek mięsno-kostnych spada do około 60%.

Co oprócz mięsa?

Większość suchych karm dla psów dostępnych na rynku zawiera zboża – głównie pszenicę czy kukurydzę. Ponieważ psy to zwierzęta mięsożerne, wielu specjalistów uważa, że zboża w nadmiarze w diecie czworonogów nie są wskazane. Ponadto składniki te – a zwłaszcza zawarty w zbożach gluten – mogą powodować alergie. Na szczęście na rynku coraz liczniej pojawiają się bezzbożowe karmy dla psów, odpowiednie dla czworonożnych alergików i pupili o wrażliwym układzie pokarmowym - szerokich ich wybór znajdziecie pod tym linkiem w kategorii karmy dla psów. Jeśli Twój pupil nie boryka się z uczuleniem, a jego żołądek nie jest szczególnie delikatny, nie musisz wystrzegać się zbóż w składzie pokarmu. Warto jednak sięgać po te, które zawierają pełne ziarno.

Zwróć także uwagę, czy karma zawiera warzywa i owoce. Te składniki dostarczają organizmowi pupila witamin i minerałów. Są też cennym źródłem błonnika pokarmowego – składnika wspomagającego proces trawienia.

Ważne są również cenne dodatki wspomagające. Te wymienione poniżej są szczególnie wartościowe, dlatego warto szukać ich w składzie karmy:

  • Olej rybi – bogate źródło kwasów Omega-3 pozytywnie wpływających m.in. na stan skóry i sierści, stawów oraz układu odpornościowego,
  • Witamina E – naturalny konserwant i przeciwutleniacz,
  • Fruktooligosacharydy (FOS) – stymulują rozwój prawidłowej flory bakteryjnej,
  • Glukozamina i siarczan chondroityny – korzystnie wpływają na stan chrząstki i stawów; szczególnie istotne w diecie psów ras dużych i olbrzymich oraz czworonożnych seniorów,
  • L-karnityna – przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu; szczególnie istotna w diecie psów z nadwagą,
  • Polifosforan sodu – substancja zapobiegająca powstawaniu kamienia nazębnego.

Zwróć uwagę na potrzeby pupila

Potrzeby żywieniowe twojego zwierzaka – to one są najważniejsze. Właściwie dobrana sucha karma dla psa musi je spełniać, by gwarantować mu dobre samopoczucie oraz dbać o jego kondycję i zdrowie. Nim zdecydujesz się na zakup dużego worka nowej karmy przeczytaj skład i upewnij się, że zawiera najważniejsze komponenty i odpowiednią porcję składników odżywczych. Obserwuj też uważnie reakcje pupila na nowe pożywienie. Jeśli nagle pies zaczął się intensywnie drapać lub odczuwać dolegliwości żołądkowe, może to być wina nieprawidłowo dobranego pokarmu. Na szczęście dziś wybór karm jest ogromny, więc z pewnością znajdziesz wariant idealnie dopasowany do potrzeb twojego ulubieńca.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie