Wybór chomika wydaje się być prosty – wystarczy pójść do sklepu zoologicznego, zapłacić kilkanaście złotych i wziąć gryzonia do domu. Jednak, żeby wybór był dobry, warto dokonać go świadomie. Istnieje bowiem kilka odmian chomika a każdy z nich ma inny wygląd, upodobania i cechy charakteru.? Oto przegląd tych najpopularniejszych gryzoni:
- Chomik syryjski – to absolutnie najpopularniejszy gatunek chomika i najczęstszy mieszkaniec polskich domów. Samice są większe od samców i maksymalnie osiągają 20 centymetrów długości. Ich waga waha się pomiędzy 100 a 170 gramów. Istnieje bardzo dużo kolorów chomików syryjskich, ale najpopularniejsze to kremowe, beżowe, brązowe i złociste. Gryzonie zazwyczaj żyją 2 lata, ale niektóre osobniki mogą dożyć nawet 3-4 lat.
- Chomik chiński – jest bardzo podobny do chomika syryjskiego. Tym, co go odróżnia od kuzyna, jest czarna pręga biegnąca wzdłuż grzbietu. Chomik chiński jest mały, mierzy zaledwie 11 centymetrów i waży niespełna 50 gramów. Ma długi ogon, który pomaga mu się wspinać. To, co jeszcze odróżnia chomika chińskiego od jego karłowatych kuzynów, to kształt ciała, który jest walcowaty. Osobniki żyją zazwyczaj 2,5 – 3 lata.
- Chomik dżungarski – jego nazwa pochodzi od rejonu Chin, z którego się wywodzi – Dżungarii. Na wolności żyje na Syberii, ale można go też trzymać w domu. Chomik dżungarski jest jeszcze mniejszy, niż chomik syryjski i chiński, bo mierzy zaledwie 9 centymetrów i waży około 30 gramów. Jego grzbiet jest jasnoszary z charakterystyczną ciemniejszą pręgą na szczycie. Wokół uszu i pyszczka znajduje się ciemnejsza obwódka. Chomik dżungarski jest bardzo towarzyskim gatunkiem, można go trzymać w grupach, ale trzeba uważać, bo pomiędzy samcami może dochodzić do starć o terytorium.
- Chomik Campbella – jest bardzo podobny do chomika dżungarskiego, bo także ma czarną pręgę na grzbiecie i równie łatwo się oswaja. Tym, co go odróżnia jest brak ciemnej plamki na głowie. Jego futerko nie zmienia koloru na zimę i ma zazwyczaj jasnobrązowy odcień, chociaż może też być szare, ciemne a nawet białe, jeśli jest to odmiana albinotyczna z czerwonymi oczami. Chomik Campbella dorasta do 10 centymetrów i waży średnio 27 gramów. Jest bardzo towarzyskim zwierzątkiem i lubi zabawę. Na wolności zwierzęta te zamieszkują centralną Azję.
- Chomik Roborowskiego - to najmniejsza, najdelikatniejsza i najbardziej ruchliwa odmiana chomika karłowatego. Mierzy zaledwie 6-9 centymetrów długości i waży tylko od 10 do 26 gramów, więc jest wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego. Umaszczenie chomika Roborowskiego jest zazwyczaj piaskowe, jasnobrązowe lub szarobrązowe a brzuch, pyszczek i łapki - białe. W zależności od pory roku chomik zmienia odcień futerka. Ta odmiana jest raczej odporna na choroby i żyje zazwyczaj 2 lata.
Zanim kupisz chomika, dobrze się zastanów, którą odmianę chciałbyś mieć. Warto zapytać sprzedawcę o konkretne zwierzątka albo wybrać się do sklepu zoologicznego z kimś, kto już ma takie zwierzątko. Pamiętaj też, że chomikom trzeba poświęcać czas, bo inaczej szybko dziczeją.