To trzeba zrobić, zanim wybierzesz zwierzątko dla dziecka

Andrzej Winnicki
11.04.2022

Chyba każdy rodzic choć raz usłyszał prośbę dziecka o kupienie mu jakiegoś zwierzątka. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na posiadanie psa lub kota, to wybór wciąż jest dość szeroki. Zanim jednak podejmiecie ostateczną decyzję, to koniecznie zadbajcie o kilka istotnych kwestii, które omawiamy w naszym poradniku.

Testy alergiczne

Bardzo ważnym, a niestety często pomijanym przez rodziców etapem jest poddanie dziecka testom alergicznym. Bez tego może się okazać, że np. kupiona chwilę wcześniej świnka morska musi zostać oddana pod opiekę komuś innemu, ponieważ dziecko jest wiecznie zakatarzone, a nawet ma problemy z oddychaniem. Testy to podstawa!

Oceńcie swoje przyzwyczajenia

Chodzi tutaj przede wszystkim o preferencje domowników w zakresie utrzymywanej temperatury powietrza. Jeśli lubicie utrzymywać temperaturę około 20 stopni Celsjusza (lub robicie to z oszczędności), to raczej nie zalecamy zakupu jakiegoś zwierzątka egzotycznego, na przykład gekona. W takich warunkach niezbędne będzie intensywne dogrzewanie terrarium, co już narazi Was na spore koszty.

Dobierzcie zwierzątko do zainteresowań dziecka

Jeśli dziecko np. interesuje się światem morskim, to dobrym pomysłem może być kupienie mu rybek czy żółwia wodnego. Jeśli jednak musi to być zwierzątko do przytulania, to warto pomyśleć o wspomnianej wcześniej śwince morskiej, ewentualnie o chomiku czy szynszyli – tu jednak znów kłaniają się testy alergiczne.

Pomyślcie, co zrobicie ze zwierzęciem w czasie np. wakacji

To bardzo ważna sprawa, o której wiele osób w ogóle nie myśli i później jest problem. Nie zakładajcie z góry, że zwierzątkiem na pewno zaopiekują się dziadkowie czy sąsiedzi. Trzeba ich wcześniej o to zapytać. Jeśli macie w zwyczaju wyjeżdżać na dwutygodniowe wakacje latem, tygodniowe zimą, a do tego jeszcze w ciągu roku regularnie pozwalacie sobie na weekendowe wypady za miasto, to postawcie na zwierzątko, które bez problemu będzie można przekazać komuś zaufanemu pod opiekę.

Rozważcie koszty utrzymania zwierzęcia

Niektóre zwierzęta, szczególnie te egzotyczne, generują naprawdę wysokie koszty związane z koniecznością dogrzewania terrarium i zakupu specjalnych produktów żywnościowych. Uczciwie zastanówcie się więc nad tym, na jaki miesięczny wydatek możecie sobie pozwolić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.