Transportujemy chomika. Jak to zrobić, by nie wyrządzić mu krzywdy?

Mateusz Nowak
28.05.2018

Bywają takie sytuacje, gdy trzeba zabrać chomika ze sobą. Wizyta u weterynarza, wyjazd na krótki urlop, czasowa przeprowadzka do rodziny, wyjazd na działkę etc. Transport chomika nie jest oczywiście trudny, bo mamy do czynienia z małym zwierzakiem. Warto natomiast zdawać sobie sprawę, że dla gryzonia wiąże się to z ogromnym stresem. Aby wyeliminować ryzyko wyrządzenia chomikowi krzywdy, trzeba się stosować do podstawowych zasad bezpiecznego transportu. Przeczytasz o nich w naszym poradniku.

Najpierw pudełko

Chomika należy transportować w plastikowym pudełku dopasowanym do jego rozmiarów, ewentualnie w klatce. Jeśli wybierzesz pudełko, to pamiętaj, aby zrobić w nim otwory wentylacyjne. Dno pojemnika wypełniamy grubą warstwą naturalnej wyściółki, która wchłonie mocz (oddawany w wyniku stresu) oraz zniweluje zapach ewentualnych odchodów.

Rada

Do pudełka lub klatki zalecamy włożyć sporą ilość siana, które pełni dwie funkcje. Po pierwsze: chomik może je skubać, co jest ważne, jeśli planujemy dłuższą podróż. Po drugie: zapewni zwierzakowi ochronę przed zimnem.

Wszystkie te elementy nie tylko zapewnią chomikowi komfortowe warunki podróży, ale również będą absorbować ewentualne wstrząsy, których nie da się uniknąć jadąc samochodem. Chomik z pewnością nie zrobi więc sobie krzywdy.

Co z jedzeniem?

Nie ma potrzeby wkładania do pudełka dużej ilości jedzenia. Nawet jeśli podróż ma potrwać kilka godzin, to chomiki z reguły nie jedzą w sytuacjach stresowych. W zupełności wystarczy więc wsypać odrobinę suchej karmy czy ziaren zbóż.

Bardzo dobrym pomysłem będzie również umieszczenie w pudełku lub w klatce kawałka soczystego owocu. Dzięki temu nie ma ryzyka, że chomik się odwodni podczas długiej podróży. Jeśli jednak transport ma trwać stosunkowo krótko, to owoc nie będzie potrzebny.

Kiedy transportować chomika?

Nie ma to większego znaczenia. Dobrze będzie jednak zaplanować podróż w taki sposób, aby zabrać ze sobą chomika „na śpiocha”, czyli w nocy lub w czasie, gdy zwierzak zwykle i tak śpi. To zredukuje poziom stresu u gryzonia i da nadzieję na to, że chomik w miarę spokojnie prześpi całą podróż.

Na koniec warto pamiętać, że podróżowanie z chomikiem powinno mieć charakter incydentalny. Te zwierzęta źle znoszą zmiany środowiska, bardzo stresują się w czasie przenoszenia ich czy jazdy samochodem. Jeśli więc wybierasz się na wakacje, to lepszym pomysłem będzie powierzenie gryzonia zaufanej osobie lub nawet poproszenie sąsiadów, by od czasu do czasu zaglądali do pupila i uzupełniali jego zapasy jedzenia i picia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie