Urządzamy klatkę dla chomika w 6 krokach

Piotr Kowalczyk
15.03.2016

Gdy rodzice wreszcie ulegają błaganiom pociechy i podejmują decyzję o kupnie chomika, przychodzi czas na pomyślenie o tym, gdzie nowy pupil ma mieszkać. Oczywiście potrzebna będzie mu wygodna klatka. Na jej zakupie jednak się nie kończy – klatkę dla chomika trzeba jeszcze odpowiednio wyposażyć i urządzić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że nasz zwierzak będzie czuć się w nowym domu komfortowo.

  1. Wybór odpowiedniej klatki – od tego trzeba zacząć. Oczywiście można zdać się na radę sprzedawcy ze sklepu zoologicznego, ale po pierwsze nigdy nie mamy pewności, że faktycznie zna się on na podejmowanym temacie, a po drugie taniej będzie w Internecie. Wybierając klatkę dla chomika zwróćmy uwagę na jej rozmiar. W przypadku chomika syryjskiego powinna być ona dość obszerna – chomikowi dżungarskiemu wystarczy nieco mniejsza. Klatka dla tego gryzonia powinna być wykonana z gęsto rozstawionych pręcików – warto, aby na przynajmniej jednej ścianie pręciki były umieszczone poziomo, co umożliwi chomikowi wspinanie się po nich.
  2. Ściółka – podłoga klatki musi być wyłożona miękkim materiałem, w którym chomik może się zakopać. Główną funkcją ściółki jest jednak pochłanianie zapachu i moczu. Z tego powodu zdecydowanie odradzamy stosowanie szmat, ręczników czy papierów kuchennych – to zły pomysł. Najlepiej będzie sięgnąć po klasyczne trociny lub – jeśli możemy wydać nieco więcej – po specjalną ściółkę w formie granulatu. Polecamy produkt wykonany z drewna, a nie sztuczny – jest skuteczniejszy i łatwiej akceptowany przez chomika.
  3. Domek dla chomika – niezbędne wyposażenie każdej klatki, ponieważ chomiki uwielbiają chować się w takich domkach, śpią tam i robią sobie spiżarnię – jest to zgodne z ich naturą. Najwygodniejsze dla właściciela są domki z możliwością zdjęcia dachu – wówczas łatwo można wymienić ściółkę czy posprzątać resztki. Popularne są też domki ceramiczne, ale są one droższe i podczas sprzątania trzeba podnieść cały domek.
  4. Zabawki! - klatka dla chomika nie może bez nich istnieć. Nasz pupil uwielbia się bawić, biegać i generalnie prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Absolutnym minimum jest kołowrotek. W naprawdę „wypasionych” klatkach można spotkać całe plastikowe tunele, zapadnie i huśtawki. Raj dla każdego chomika! Oczywiście za takie luksusy trzeba odpowiednio dużo zapłacić, w dodatku sama klatka może osiągać znaczne rozmiary, co nie wchodzi w grę w przypadku małego mieszkania.
  5. Coś do gryzienia – chomiki mają naturalną potrzebę ciągłego gryzienia, którą właściciel powinien zaspokoić. Najlepiej jest po prostu umieścić w klatce jakiś drewniany klocek, którym nasz chomik będzie mógł zająć się w wolnej chwili.
  6. Poidełko – sprawdza się lepiej niż miseczka, bo chomik nie może go przewrócić i rozlać wody, dzięki czemu chronimy ściółkę przed zamoczeniem. Pamiętajmy, aby kupić poidełko z solidną, metalową rurką do picia – chomicze zęby są bardzo ostre i z łatwością zniszczą plastik.

Nie zawracajcie sobie głowy miseczkami na pokarm. Chomik na bieżąco zjada wszystko, co się mu poda, a to, czego nie może już zmieścić w brzuchu i tak chowa w domku. Miska nie jest mu więc do niczego potrzebna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie