Papugi nie są tanimi ptakami, dlatego osoby marzące o posiadaniu latającego przyjaciela często zwracają uwagę na ogłoszenia publikowane w Internecie, których autorzy szukają nowych domów dla swoich papug. Nie jest to wcale złe rozwiązanie, bo za umiarkowaną cenę często dostaniemy ie tylko papugę, ale też klatkę i całe wyposażenie. Czy jednak zakup papugi od poprzedniego właściciela może być ryzykowny? Niestety tak. Na co warto więc zwrócić uwagę?
Prawdziwy miłośnik papug nigdy nie będzie ukrywał prawdziwych powodów, dla których musi rozstać się ze swoim towarzyszem. Może to być np. choroba, wyjazd, problemy finansowe. To jedna sytuacje idealne. Częściej niestety jest tak, że właściciel po prostu nie zdawał sobie sprawy ilości obowiązków, jakie czekają go w związku z posiadaniem papugi.
Trzeba więc zachować czujność, bo może się okazać, że ptak jest zaniedbany, wystraszony i nieoswojony. Być może nigdy nie został wypuszczony z klatki, co na pewno odbiło się na jego kondycji fizycznej i psychicznej. Dobry wywiad z dotychczasowym właścicielem to podstawa!
Jeśli dotychczasowy właściciel rzetelnie opiekował się swoją papugą, z pewnością będzie mieć komplet dokumentów weterynaryjnych. Muszą one potwierdzać faktyczny wiek ptaka, bo niestety normą jest, że sprzedający zatajają tę informację. Starej papudze będzie bardzo ciężko przystosować się do nowego środowiska, co może się skończyć jej przedwczesną śmiercią.
W dokumentach weterynaryjnych warto poszukać informacji na temat przebytych chorób, zabiegów. Najlepiej będzie też osobiście skontaktować się z weterynarzem, który rzekomo opiekował się ptakiem i wypytać go, czy dotychczasowy właściciel sumiennie przestrzegał terminów wizyt u lekarza.
Trzeba zwrócić uwagę na stan klatki i jej wyposażenia. Jeśli od razu rzuci się Ci w oczy puste poidełko i podajnik na pokarm, to jest to zły znak. Sprawdź, czy w klatce nie ma odchodów, czy jest właściwie wyścielona.
Poproś też właściciela, aby wypuścił ptaka z klatki i obserwuj jego zachowanie. Jeśli papuga będzie zdezorientowana i wystraszona i za nic nie będzie chciała usiąść właścicielowi na ramieniu, to prawdopodobnie była źle traktowana.
Zakup papugi „z drugiej ręki” jest obarczony dużym ryzykiem. Ptaki te są znane z tego, że silnie przywiązują się do właściciela i bardzo źle znoszą jakiekolwiek zmiany w swoim życiu. Musisz liczyć się z tym, że papuga przez jakiś czas będzie hałaśliwa, nieufna, może nawet agresywna. Minimalizuj ryzyko kierując się naszymi poradami i mimo wszystko w pierwszej kolejności weź pod uwagę opcję zakupu papugi z profesjonalnej hodowli.