Zanim pójdziesz z papugą do weterynarza – 4 podstawowe zasady

Mateusz Nowak
07.11.2016

Papugi to ptaki egzotyczne, co wiąże się z tym, że w naszych warunkach klimatycznych i środowiskowych mogą po prostu chorować. Spokojnie, wczesna diagnoza najczęściej pozwala uchronić pierzastego przyjaciela przed poważnymi konsekwencjami. Papugi dotykają przeróżne choroby: od przeziębienia, przez problemy z układem trawiennym, po schorzenia kostne i skórne. Jeśli podejrzewasz, że Twojemu ptakowi coś dolega, oczywiście musisz zgłosić się z nim do weterynarza. Wcześniej jednak warto papugę poobserwować. Co robić przez te 2-3 dni? Poznaj 4 bardzo przydatne rady.

  1. Odstaw jedzenie – brzmi strasznie, ale papugę, która może być chora, warto przed wizytą u weterynarza trochę przegłodzić. Pozwoli to ocenić, czy źródłem problemu nie jest np. karma czy inne składniki papuziej diety. Ptak musi mieć jednak stały dostęp do świeżej wody – podawaj ją bez ograniczeń.
  2. Dbaj o to, by papudze było ciepło – jednym z klasycznych objawów przeziębienia u papug jest stroszenie piór. Ptaki robią to po to, aby zatrzymać ciepło – pod uniesionymi piórami zbiera się powietrze i tworzy dodatkową warstwę izolacji. Pamiętaj, że prawidłowa temperatura ciała papugi wynosi od 40 do 43 stopni Celsjusza, a więc jest znacznie wyższa niż u człowieka. Dlatego właśnie papugi muszą żyć w bardzo ciepłym klimacie. Najskuteczniejszym sposobem na dogrzanie ptaka przed wizytą u weterynarza jest ustawienie lampki ze zwykłą żarówką i skierowanie światła na klatkę.
  3. Wyłóż dno klatki białym papierem – dzięki temu będzie Ci łatwiej zaobserwować, jaki kolor i konsystencję mają ptasie odchody. To bardzo ważna informacja dla weterynarza. Jeśli nie masz możliwości zebrania świeżych odchodów, to przynajmniej zrób im wyraźne zdjęcie, a następnie pokaż je weterynarzowi.
  4. Nakręć film – oczywiście chodzi o film, który pokaże podejrzane zachowanie papugi. Jeśli widzisz, że ptak np. rzuca się po klatce, ma problemy z utrzymaniem równowagi, zachowuje się agresywnie – uwiecznij to kamerą. Taki film będzie bardzo pomocny przy ustalaniu przyczyn dziwnego zachowania papugi – doświadczony weterynarz może na jego podstawie postawić wstępną diagnozę nawet bez oglądania samego ptaka. Jeśli nie masz w domu kamery, to przynajmniej zrób serię zdjęć dokumentujących niepokojące reakcje papugi.

Pamiętaj również, że taka obserwacja nie może trwać dłużej niż kilka dni. Po tym czasie i tak trzeba zgłosić się z papugą do weterynarza, najlepiej takiego, który ma doświadczenie w leczeniu zwierząt egzotycznych. Nie zakładaj też od razu, że ptaka toczy jakaś poważna choroba – czasami niepokojące zachowania mogą być objawami zwykłego przeziębienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie