Żerdzie dla papugi: jakie wybrać i dlaczego?

Magdalena Siwko
18.12.2018

Żerdzie to podstawowe wyposażenie papuziej klatki. Ptak może na nich siedzieć i odpoczywać, skubać pokarm czy po prostu wykorzystywać je do zabawy. Większość niedoświadczonych właścicieli zupełnie nie zwraca uwagi ani na kształt, ani na materiał, z jakiego zostały wykonane żerdzie dołączone do klatki kupionej w sklepie. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie dla kondycji papugi. W naszym poradniku wyjaśniamy, jakie żerdzie będą najlepsze dla pierzastego pupila.

Dołączone do klatki lepiej od razu wyrzucić

Żerdzie, które znajdują się w zestawie z klatką, w zdecydowanej większości przypadków nie nadają się dla papugi. Nie ma tutaj znaczenia, z czego zostały wykonane. Najczęściej spotykamy się z dwoma rozwiązaniami:

  • Żerdzie plastikowe – te odpadają już w przedbiegach. Po pierwsze: są zbyt śliskie i nie zapewniają papudze wygodnego chwytu. Po drugie: ich średnica jest zbyt mała, aby ptak mógł swobodnie i bezpiecznie na nich przysiąść.
  • Żerdzie drewniane – drewno to dobry materiał do wykonania żerdzi, ale te dołączone do klatki praktycznie zawsze mają jednakową średnicę. Takie rozwiązanie nie służy papudze, która jest zmuszona do chwytania poprzeczki zawsze przy takim samym ułożeniu palców. Przy dłuższym użytkowaniu żerdzi może więc pojawić się problem bolesnych przykurczów ścięgien.

Jeśli więc dopiero stoisz przed wyborem klatki dla papugi, to nie zwracaj uwagi na dołączone do niej żerdzie. Na 99% będą się nadawać tylko do wyrzucenia. Odpowiednie żerdzie musisz nabyć we własnym zakresie i samodzielnie umieścić je w klatce.

Dobre żerdzie, czyli jakie?

I tutaj być może Cię zaskoczymy. Na idealne żerdzie dla swojej papugi nie wydasz… ani złotówki. Dlaczego? Ponieważ optymalnym rozwiązaniem będzie po prostu zwykła, naturalna gałąź. Najlepiej, aby pochodziła z drzewa liściastego, ponieważ nie będzie wydzielać żywicy – ta mogłaby np. posklejać papudze dziób (ptaki bardzo lubią skubać żerdzie).

Taką gałąź znajdziesz w lesie liściastym. Pamiętaj, aby jej rozmiar, a dokładnie średnica, odpowiadała fizjonomii konkretnego gatunku papugi. Bardzo dobrym pomysłem będzie również umieszczenie w klatce żerdzi o nieregularnym kształcie. Nie tylko zmusi ona papugę do ćwiczenia palców, ale także urozmaici wygląd klatki i będzie całkiem fajną zabawką dla ptaka.

Przed umieszczeniem gałęzi w klatce dokładnie oczyść ją z piasku, ewentualnych pasożytów i ostrych fragmentów (w przypadku drewna akacjowego ważne jest usunięcie igieł). Następnie wystarczy już tylko solidnie przymocować gałąź do klatki. Możesz to zrobić przy pomocy zwykłych wkrętów czy śrub – każdy domowy majsterkowicz poradzi sobie z tym bez najmniejszego problemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.