zynszyla – co musisz wiedzieć, zanim kupisz takie zwierzę domowe?

Piotr Kowalczyk
22.12.2021

Szynszyla nie jest szczególnie popularnym zwierzęciem domowym. Na tym polu zdecydowanie ustępuje miejsca śwince morskiej, chomikowi czy nawet myszom i szczurom. Zainteresowanie szynszylami rośnie jednak z roku na rok, na co na pewno duży wpływ ma sympatyczny wygląd tego gryzonia. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się kupić szynszylę? Oto najważniejsze kwestie.

Duża klatka

Decydując się na posiadanie szynszyli musisz sobie zdawać sprawę z tego, że ten gryzoń ma bardzo duże potrzeby w zakresie ilości przestrzeni. Szynszyla większą część dnia i nocy spędza w klatce, która musi być znacznie większa niż ta dla np. chomika. Szynszyla nie może jednak siedzieć w klatce cały czas. Musi być z niej wypuszczana na kilka godzin dziennie, aby się wybiegać i zaspokoić swoją potrzebę ciągłego pozostawiania w ruchu.

Uwaga na nocne hałasy

Szynszyle są bardzo hałaśliwymi zwierzętami. Co gorsza, pozostają aktywne głównie w godzinach nocnych, jak to gryzonie. Dlatego klatka z szynszylą nie powinna stać w pokoju dziecka, czy tym bardziej w sypialni.

Nie jest szczególnie ufna i wylewna w uczuciach

Jeśli chcesz kupić szynszylę z myślą o zyskaniu milusiego pupila, z którym będziesz mógł nawiązać bardzo bliską relację, to niestety możesz się przeliczyć. Szynszyle są bardzo płochliwe i nieufne w stosunku do ludzi. Okres, w którym zwierzę da się w końcu wziąć na ręce, pogłaskać, a nawet będzie się tego dopominać, może zająć wiele miesięcy.

Obowiązkowe dbanie o pielęgnację futerka

Szynszyla ma przepiękne, gęste i miękkie futro, które jednak wymaga intensywnej pielęgnacji. Dobra informacja jest taka, że gryzoń świetnie sobie z tym poradzi we własnym zakresie. Musi mieć jednak do tego warunki. Najlepiej będzie wysypać w klatce piasek, w którym szynszyla będzie chętnie brać „kąpiel”. To jednak na pewno spowoduje nieporządek wokół klatki, którą trzeba będzie codziennie sprzątać.

Dieta szynszyli

Podstawę diety szynszyli stanowi siano – jest ono niezbędne aby zaspokoić potrzeby żywieniowe zwierzęcia oraz umożliwić mu ścieranie zębów. W sklepach zoologicznych można już kupić gotowe mieszanki dla szynszyli. Pamiętaj, że temu gryzoniowi nie wolno podawać świeżych owoców (ryzyko cukrzycy) oraz ludzkich przekąsek.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.