Co daje kastracja psa i kiedy ją wykonać?

Jerzy Biernacki
27.11.2017

Kastracja zwierząt przynosi wiele korzyści, jednak nadal ma przeciwników. Zastanawiasz się, jakie są zalety zabiegu i kiedy powinno się go wykonać? Sprawdź, jak operacja wpływa na zdrowie i zachowanie pupila. Dowiedz się, na czym polega operacja i czy jest w pełni bezpieczna i bezbolesna. Przeczytaj wskazówki, jak opiekować się psem po zabiegu kastracji.

Co to jest kastracja?

Kastracja polega na usunięciu gonad, czyli gruczołów płciowych. U psów usuwa się jądra, a u samic jajniki. W wielu przypadkach weterynarze rekomendują również usunięcie macicy u suk, by nie doprowadzić do groźnych powikłań po zabiegu.

Kastracja powoduje trwałe zatrzymanie produkcji hormonów płciowych. W ten sposób zwierzęta pozbawione są zdolności do rozmnażania, a co za tym idzie, przestają okazywać typowe zachowania wynikające z działania hormonów.

Kiedy kastrować psa?

Weterynarze sugerują, by wykonać kastrację jak najwcześniej. Młode i zdrowe psy są mniej narażone na powikłania związane z podaniem narkozy i samą operacją.

U psa powinno się przeprowadzić zabieg, gdy pupil skończy siódmy miesiąc życia. U suczek operację najlepiej wykonać po 3 miesiącach od pojawienia się pierwszej cieczki.

Co daje kastracja?

Kastracja wpływa zarówno na zdrowie, jak i zachowanie zwierzęcia. Wykastrowanie psa lub suki niesie wiele korzyści.

Jak kastracja wpływa na zdrowie psa? Zabieg przeciwdziała pojawieniu się wielu chorób i dolegliwości, w tym nowotworów jąder i prostaty u psów oraz nowotworów gruczołów sutkowych i ropomacicza u suk. Wyklucza również ryzyko wystąpienia chorób endokrynologicznych i dermatologicznych, na które wpływ mają zaburzenia hormonalne. Pozwala również wyeliminować powikłania związane z ciążą i porodem.

Jak kastracja wpływa na zachowanie psa? Zabieg ma korzystny wpływ na zachowanie zwierzęcia. Wykastrowany pies jest spokojniejszy, a co za tym idzie, łatwiej nawiązać z nim kontakt, więc właściciel jest w stanie odpowiednio go wychować.

Po zabiegu psy przestają być agresywne. Niewykastrowane samce pod wpływem silnego instynktu za wszelką cenę chcą zaspokoić popęd. Są trudne do okiełznania, nie reagują na komendy, są nadpobudliwe. Często wiąże się to z ucieczkami z domu i agresją wobec innych zwierząt, co zwykle kończy się pogryzieniem. Kastracja jest szczególnie potrzebna, gdy w domu mieszkają dwa samce.

Warto pamiętać, że jedynie wczesna kastracja psa pozwala na eliminację niepożądanych zachowań. Gdy staną się one nawykiem, trudno z nimi walczyć.

Usunięcie jajników u samic również ma wiele zalet. Suczki przestają być nadpobudliwe, nie przechodzą cieczki i ciąży urojonej.

Pozostałe korzyści

Wiele osób przeciwnych kastracji zapomina, że zabieg pozwala kontrolować niepożądane rozmnażanie się psów. Potrzeba ta u zwierząt jest jedynie instynktem i nie jest niezbędna. Niechciane szczeniaki są często oddawane do schroniska lub porzucane. Nie zawsze udaje się znaleźć dla nich dom, więc są usypiane.

Czy kastracja boli?

Nie, kastracja nie boli, ponieważ jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Aby pies nie odczuwał dyskomfortu po zabiegu, przez jakiś czas podawane są mu środki przeciwbólowe. W przeciągu dwóch tygodni zdejmowane są szwy.

Pielęgnacja po zabiegu

Kastracja to zabieg w pełni bezpieczny, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto pamiętać, że zabieg w przypadku psa jest mniej inwazyjny, natomiast suczka wymaga specjalnej opieki bezpośrednio po operacji. Konieczne jest ograniczenie aktywności, zakładanie kołnierza i odwiedzanie weterynarza.

Pies po kastracji powinien odpocząć. Zapewnij mu spokój, ale obserwuj pupila, by nie drapał się lub nie lizał rany, bo może dojść do uszkodzenia szwów. Po kilku godzinach możesz podać mu wodę, a następnego dnia pierwszy posiłek. Prawdopodobnie pies pod wpływem stresu nie będzie od razu domagał się jedzenia.

Warto pamiętać, że odżywianie psa po zabiegu kastracji powinno być zmienione. Wykastrowany pies ma skłonności do przybierania na wadze, więc niezbędna jest odpowiednia i zbilansowana dieta.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, np. wyciek z rany lub pojawienie się gorączki, zgłoś się do weterynarza.

Ile kosztuje kastracja psa?

Koszt zabiegu wynosi od 200 do nawet 450 zł. Cena zależy od wagi psa, a także lokalizacji gabinetu weterynaryjnego. Warto zapytać, co jest wliczone w koszty zabiegu. W niektórych klinikach w cenie kastracji zawierają się również koszty dodatkowych badań, kołnierza zabezpieczającego oraz antybiotyków.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie