Hodowla węża – podstawowe fakty, jakie musisz znać, zanim zaczniesz

Marek Szydełko
18.11.2021

Posiadanie węża wciąż budzi w naszym kraju kontrowersje. Wiele osób w ogóle sobie tego nie wyobraża, ale sukcesywnie przybywa też miłośników tych gadów, o czym świadczy rosnąca sprzedaż zarówno samych węży, jak i… pokarmu dla nich. Jeśli sam chcesz zostać domowym hodowcą węża, to na dobry początek poznaj podstawowe fakty, które omawiamy w naszym poradniku.

Czy opieka nad wężem jest trudna?

I tu Cię pewnie zaskoczymy, ale odpowiedź brzmi: nie. Można nawet napisać, że wąż jest jednym z najłatwiejszych zwierząt w hodowli. Gady te nie mają specjalnych wymagań, nie potrzebują spacerów, brania ich na ręce (choć warto podtrzymywać relację z pupilem) czy poświęcania im dużej ilości czasu. Dlatego może to być bardzo dobry wybór dla osób zapracowanych, które z tego powodu nie mogą sobie pozwolić na posiadanie na przykład psa czy kota.

Do obowiązków właściciela węża należy przede wszystkim stworzenie pupilowi komfortowych warunków życiowych, czyli zakup odpowiednio dużego terrarium z instalacją nagrzewającą oraz regularne zapewnianie gadowi pożywienia i dostępu do wody.

Co jedzą węże?

Nie będziemy owijać w bawełnę: węże hodowane w warunkach domowych najczęściej odżywiają się myszami oraz chomikami. Jeśli więc jesteś osobą wrażliwą na cierpienie zwierząt i nie wyobrażasz sobie, aby słodki chomik, którego przyniosłeś do domu, za chwilę skończył w paszczy węża, to odpuść sobie hodowlę gada.

Dorosłe węże jedzą na szczęście dość rzadko, dlatego koszty karmienia pupila wcale nie muszą być bardzo wysokie. W zupełności wystarczy, że podasz gadowi pożywienie raz na 1-2 tygodnie. Pamiętaj przy tym, że jednorazowy posiłek musi ważyć tyle samo, ile wynosi masa własna węża.

W terrarium musi się również znaleźć zbiornik na wodę, którą regularnie wymieniamy. Zbiornik ten powinien być na tyle duży, żeby wąż mógł się w nim zmieścić (gady w naturalnym środowisku często urządzają sobie kąpiele).

Jakiego węża kupić na początek?

Osoby początkujące absolutnie nie powinny decydować się na gatunki agresywne, a tym samym trudne w hodowli – mamy tutaj na myśli przede wszystkim gatunki nadrzewne, które budzą pozytywne emocje z uwagi na piękny wygląd, natomiast nie nadają się do debiutantów.

Lepszym rozwiązaniem będzie przedstawiciel jednego z gatunków zbożowych. Nie dość, że takie węże są łatwo dostępne, niedrogie i niewymagające w hodowli, to jeszcze nie trzeba mieć specjalnego pozwolenia na ich posiadanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie