Jakiej papugi nie należy kupować? Zwróć uwagę na te ważne szczegóły

Jerzy Biernacki
21.02.2019

Zakup papugi to bardzo emocjonujące wydarzenie dla osoby, która od dawna marzyła o posiadaniu pierzastego przyjaciela. Szczególnie dotyczy to egzotycznych, a tym samym cennych gatunków. W Polsce nie brakuje odpowiedzialnych hodowców, jednak większość przyszłych właścicieli i tak decyduje się na zakup w sklepie zoologicznym lub za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. W takich sytuacjach za brak doświadczenia płaci się wysokie frycowe. Podpowiadamy, jakiej papugi nie należy kupować i na jakie szczegóły zwrócić uwagę, by uniknąć przykrej wpadki.

Objawy stresu

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej papugi koniecznie trzeba poświęcić kilkanaście minut na obserwację osobnika w jego domowym środowisku. Jeśli papuga rzuca się po klatce, rozsadza ją energia, uderza głową w żerdzie i kraty, może to świadczyć o tym, że przeżywa bardzo silny stres. Jest to zły znak, który zdradza, że ptak prawdopodobnie nie został wykarmiony ręcznie i nie miał bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Osowiałość

Obserwacja ptaka może doprowadzić do zupełnie innych wniosków. Jeśli papuga w ogóle nie jest zainteresowana ludźmi, siedzi w klatce z opuszczoną głową, nie wydaje żadnych dźwięków, a także ucieka przed próbą wyjęcia jej z klatki, może to świadczyć o chorobie lub braku socjalizacji. Oba warianty są niekorzystne dla przyszłego właściciela. Zdrowa papuga powinna chętnie wyjść z klatki, akceptować dotyk obecnego opiekuna, a nawet domagać się pieszczot.

Braki w upierzeniu

Jeśli papuga wygląda źle pod względem fizycznym, ma rany na ciele i liczne ubytki w upierzeniu, to nigdy nie należy jej kupować. Świadczy to albo o poważnej chorobie dermatologicznej, albo o złej diecie, albo o problemie psychicznym, z którym ptak radzi sobie wydziobując własne pióra.  Samookaleczenie jest fatalnym sygnałem, dlatego nie można dać sobie wmówić, że „ten gatunek już tak ma”.

Woliera/papugarnia

Zakup papugi z woliery lub papugarni to zawsze zły pomysł i niedoświadczeni hodowcy powinni z góry odrzucić takie rozwiązanie. Ptaki hodowane w takich warunkach o wiele trudniej nawiązują bliską relację z człowiekiem, a nierzadko jest to wręcz niemożliwe. Znacznie lepszym wyborem będzie więc zakup papugi od prywatnego hodowcy, który stosuje metodę karmienia ręcznego i ma pełną wiedzę na temat konkretnego ptaka.

Pamiętaj również, że papugę należy kupować w tzw. sezonie, czyli w okresie wakacyjnym. Ptaki hodowane w Europie rozpoczynają okres lęgowy wiosną, a więc latem młode osobniki są już gotowe do adopcji. Ponadto właśnie w wakacje jest największy wybór papug. Po sezonie można trochę zaoszczędzić, ale jednocześnie ryzykujemy zakup osobnika, który z różnych (zwykle zdrowotnych) powodów został odrzucony przez poprzednich nabywców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie