5 najczęściej spotykanych chorób psów

Krzysztof Jagielski
08.12.2021

Jako opiekun czworonoga z pewnością poszukujesz sprawdzonych informacji na temat jego profilaktyki zdrowotnej. Poniżej znajdziesz opis najczęściej występujących u psów chorób oraz porady, jak nie dopuścić do ich rozwoju.

Zapalenie uszu

To jedna z najczęściej występujących przypadłości u psów. Do typowych objawów zalicza się świąd i ból ucha, które pies manifestuje przez ciągłe drapanie się lub potrząsanie głową. Przy ostrych infekcjach może dojść do wycieku ropnego z ucha, a konsekwencją nieleczonego zapalenia może być nawet utrata słuchu u czworonoga.

Leczenie zapalenia ucha jest stosunkowo proste, wymaga podawania przepisanego przez lekarza weterynarii antybiotyku. Jeśli nie będziemy bagatelizować pierwszych sygnałów, z pewnością leczenie będzie niedługie i szybko przyniesie pozytywne rezultaty. Na zapalenie ucha szczególnie narażone są psy zwisłouche, ze względu na budowę tej części ciała - bassety, jamniki i labradory. Właściciele tych psów powinni szczególną uwagę przywiązywać do higieny uszu swoich podopiecznych.

Infekcje układu pokarmowego i skręt żołądka

Przyczyn infekcji układu pokarmowego może być wiele - zarażenie wirusem, zjedzenie nieświeżego pokarmu lub infekcja bakteryjna. Można uniknąć wielu tych chorób przez regularne szczepienie psa, kontrole lekarskie przy objawach takich jak wymioty czy nawracające biegunki, a także poprzez unikanie kontaktów z nieszczepionymi, bezpańskimi zwierzętami.

Jeśli chodzi o skręt żołądka, to dochodzi do niego głównie przez zaniedbanie właścicieli, którzy nie mają świadomości, iż pies nie powinien być wyprowadzany na spacer i być poddawany wysiłkowi fizycznemu tuż przed i tuż po obfitym posiłku. Zaleca się karmić psa na co najmniej godzinę przed lub po spacerze.

Nosówka

Nosówka to choroba atakująca psy w każdym wieku, ale szczególnie niebezpieczna dla małych szczeniąt. Do jej początkowych objawów zalicza się te typowe dla przeziębienia - wysięk z nosa, podniesioną temperaturę ciała. Z czasem jednak dochodzi do postępu choroby, która może atakować wiele układów i narządów. Leczenie nosówki polega na leczeniu objawowym zakażeń wtórnych, do których dochodzi na skutek choroby. Jedynym skutecznym sposobem na ochronę zwierzęcia przed nosówką jest regularne szczepienie czworonoga - najlepiej co 3 lata.

Interesuje Cię ten temat? Więcej o nosówce czytaj na stronie dbamyozdrowiepsowikotow.pl

Kaszel kennelowy

Kaszel kennelowy to zakażenie, które obejmuje tchawicę i oskrzela czworonoga. Najczęściej atakuje tam, gdzie są duże skupiska psów - nie tylko w schroniskach, ale również na wystawach czy szkoleniach dla tych zwierząt. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a choroba jest wyjątkowo zakaźna. Leczenie psa obejmuje podawanie antybiotyków, leków przeciwgorączkowych, a także nawadniania czworonożnego pacjenta. Leczony kaszel kennelowy u większości generalnie zdrowych psów nie powoduje większych konsekwencji i mija po ok. 2 tygodniach.

Parwowiroza

Parwowiroza jest szczególnie niebezpieczną chorobą zakaźną, która u psów nieszczepionych prowadzi często do mnóstwa powikłań, w konsekwencji których następuje śmierć. Jedynym sposobem przeciwdziałania jej skutkom jest regularne szczepienie podopiecznego - chociaż szczepionka nie chroni w pełni przed zachorowaniem, minimalizuje ryzyko ostrego przebiegu zakażenia.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Interesują Cię choroby psów i to, jak im przeciwdziałać? Odwiedź dbamyozdrowiepsowikotow.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.