5 rzeczy, które warto wiedzieć o wyłudzaniu danych w sieci

Marek Szydełko
02.03.2021

Rozwój technologii to nie tylko liczne korzyści, lecz także zagrożenia. Obecnie niezwykle powszechnym zjawiskiem w sieci jest wyłudzanie danych, które co roku dotyka tysięcy użytkowników. Jak skutecznie uchronić się przed podobną działalnością?

Cel wyłudzeń danych

Oszuści wyłudzający dane zwykle mają na celu uzyskanie haseł logowania do konkretnych platform czy kont bankowych. Takie informacje pozwalają na realizowanie działalności przestępczej bez wskazania na rzeczywistego sprawcę lub zupełne wyczyszczenie rachunku ofiary. W internecie dochodzi bowiem nie tylko do kradzieży środków, lecz także tożsamości.

Sposób wyłudzania danych

Oszuści stosują różne techniki, które mają na celu wyłudzenie danych. Najczęściej są to linki wymagające zalogowania się do konta czy załączniki ze złośliwym oprogramowaniem. Z tego powodu warto korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji, takich jak strona https://smartix.pl/. W tym miejscu zapoznasz się z nowinkami technologicznymi i dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z internetu.

Wyłudzenia internetowe a prawo

Wyłudzenia danych w sieci są przestępstwem, które można zgłaszać na policę. Często dotarcie do sprawcy okazuje się jednak dość trudne, dlatego postępowanie może trwać latami. Nie warto jednak bagatelizować sprawy i czekać, aż oszust okradnie kolejne osoby.

Zapobieganie wyłudzeniom

Ofiarą wyłudzenia danych może stać się każdy użytkownik internetu, dlatego tak ważne jest zabezpieczanie się przed oszustwem. W tym celu warto korzystać z programów antywirusowych i internetowych skanerów zawartości załączników. Konieczne jest także zachowanie ostrożności i nieklikanie w podejrzane linki.

Postępowanie po wyłudzeniu

Jeśli stałeś się ofiarą wyłudzenia, konieczne jest podjęcie wielu kroków. Najważniejsza okazuje się wymiana dokumentów, do których ma dostęp oszust. Najlepiej zgłosić sprawę na policję i do banku oraz zmienić hasła logowania do wszystkich portali. Przydatne okazuje się także sformatowanie nośnika danych, na którym może znajdować się złośliwe oprogramowanie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.