Aby zaoferować pacjentom jak najlepszą, profesjonalną pomoc, psychologowie powinni pogłębiać oraz aktualizować swą wiedzę, a także doskonalić umiejętności. Jedną z możliwości rozwoju w dziedzinie psychologii stanowi uczestnictwo w szkoleniach. W tym artykule przedstawiamy 5 szkoleń psychologicznych, które warto znać!
Wykonywanie zawodu psychologa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – specjaliści zarówno odpowiadają za diagnozę, jak i troszczą się o odpowiednią współpracę z pacjentem, aby wesprzeć go w rozwiązaniu określonych problemów. Dzięki szkoleniom psychologicznym prowadzonym w formie wykładowo-warsztatowej zdobywamy wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne – zapoznają one uczestników z przydatnymi narzędziami usprawniającymi pracę. Szkoleniom towarzyszą również pozytywne emocje, co zwiększa aktywność układu dopaminergicznego… a to z kolei wpływa na skuteczne zdobywanie wiedzy!
Mianem osobowości określa się zbiór psychicznych właściwości danej jednostki, który wpływa na wzorce jej zachowania – to swego rodzaju sposób przeżywania oraz postrzegania. Badanie osobowości stanowi ważny obszar diagnozy psychologicznej, ponieważ to właśnie od jej typu i poziomu uzależniony jest między innymi sposób prowadzenia psychoterapii.
Zdecydowanie warto zapoznać się z jednym z najczęściej rekomendowanych narzędzi do diagnozy psychologicznej: MMPI-2, czyli Wielowymiarowy Minnesocki Inwentarz Osobowości. Jego znajomość umożliwia nam zaoferowanie nowej formy diagnozy, zapewnienie pacjentom profesjonalnego wsparcia, a tym samym wyróżnienie się na rynku pracy. Szkolenie z MMPI-2 zapozna nas z rzetelnym narzędziem pozwalającym ocenić osobowość, a także postawić wstępną diagnozę zaburzeń psychotycznych, lękowych czy depresyjnych. Co ważne, powinniśmy rozpocząć naukę od podstaw, by stopniowo pogłębiać naszą wiedzę o tym narzędziu.
Postaw na swój rozwój i sprawdź ofertę szkoleń psychologicznych: https://www.psychostart.pl/szkolenia-psychologiczne/.
Szkolenia psychologiczne z diagnozy osobowości powinny pozwalać uczestnikom zapoznać się z zagadnieniami teoretycznymi oraz zdobyć pewne doświadczenie z wykorzystania określonych narzędzi – istotne są tutaj aspekty praktyczne. Dla osób nieposiadających wiedzy i doświadczenia z zakresu przeprowadzania testów psychologicznych dotyczących diagnostyki osobowości, odpowiednie będzie szkolenie diagnozy osobowości w praktyce zapoznające uczestników z instrumentami, takimi jak Kwestionariusz Osobowości Eysencka EPQ-R czy Lista Przymiotnikowa ACL.
Polecamy również szkolenia poświęcone zróżnicowanym postaciom patologii osobowości i narzędziom służącym do ich identyfikacji – będą one pomocne przy diagnozie zaburzeń osobowości. Warto przy tym skorzystać ze szkoleń oferujących zapoznanie uczestników m.in. z Ustrukturyzowanym Wywiadem Klinicznym do Badania Zaburzeń Osobowości DSM-V, SCID-V.
Dzięki badaniu intelektu możliwe jest określenie poziomu rozwoju i funkcjonowania zdolności umysłowych, takich jak zdolność rozwiązywania problemów, abstrakcyjnego myślenia, uczenia się na podstawie doświadczenia, jak i rozumowania oraz planowania.
Chociaż można wymienić wiele szkoleń z diagnozy intelektu, w których warto uczestniczyć, należy wyróżnić szkolenia dotyczące Skali Inteligencji Stanford-Binet (SB5) – umożliwia ona ocenę inteligencji i zdolności poznawczych zarówno w populacji, jak i specjalnych grupach. Dlaczego warto uczestniczyć w takim szkoleniu? Tylko certyfikat potwierdzający nasze uczestnictwo i zapoznanie się z narzędziem uprawnia nas do wykorzystywania kwestionariusza SB5 – bez odpowiedniego szkolenia nie możemy przeprowadzić tego specjalistycznego testu.
Kolejnym szkoleniem psychologicznym, które warto znać, jest szkolenie dotyczące Skali Inteligencji Wechslera dla Dzieci WISC-V. Przeprowadzenie badania z jej użyciem dostarcza informacji o funkcjonowaniu poznawczym osoby w określonych sferach – dzięki temu możliwa jest diagnoza możliwości intelektualnych, szczególnych uzdolnień, a także wskazanie słabo rozwiniętych sfer funkcjonowania poznawczego, co jest kwestią szczególnie ważną u dzieci.
Psychologowie powinni uczestniczyć w szkoleniach, dzięki którym zdobędą nową wiedzę oraz rozwiną umiejętności. Te przedstawione powyżej zdecydowanie wesprą pracę specjalisty oraz pozwolą zapewnić pacjentom profesjonalną pomoc.
Komunikat prasowy