6 zastosowań kontenerów, które mogą usprawnić działalność firmy

Remigisz Szulc
03.11.2020

Kontenery bardzo często kojarzone są z transportem morskim oraz lądowym. Nie jest to jednak jedyny sposób ich wykorzystania. Okazuje się, że kontener to bardzo uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie w rozmaitych dziedzinach, takich jak na przykład gastronomia, branża budowlana, handel czy ubezpieczenia. Zapoznaj się z poniższym artykułem i odkryj, jak wiele możliwości dają użytkownikom te niepozorne obiekty.

Krótka historia kontenerów

Obecność coraz bardziej popularnych w dzisiejszych czasach kontenerów zawdzięczamy amerykańskiemu przedsiębiorcy - Malcomowi McLeanowi, który był pomysłodawcą zastosowania mocnej, stalowej konstrukcji o standaryzowanych wymiarach do przewożenia ładunków w transporcie morskim. Jego koncepcja została wprowadzona w życie w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. 26 kwietnia 1956 roku po raz pierwszy w historii w rejs wyruszył odpowiednio zmodyfikowany tankowiec Ideal X, wiozący na pokładzie łatwe w załadunku i odporne na włamania kontenery, które mogły być używane wielokrotnie. To wydarzenie na zawsze zmieniło oblicze międzynarodowego transportu towarów.

Kontenery morskie

Wynalezione ponad 60 lat temu kontenery są najbardziej popularnym opakowaniem służącym do transportu ładunków drobnicowych na dużych odległościach. Kontenery morskie, których nazwa wzięła się od pierwotnego sposobu ich wykorzystania, znajdują obecnie zastosowanie nie tylko w transporcie morskim ale także drogowym i kolejowym. Dzięki standaryzacji oraz wytrzymałej konstrukcji kontenerów morskich możliwe stało się zautomatyzowanie i znaczne przyspieszenie operacji logistycznych w portach i centrach przeładunkowych, co spowodowało znaczne obniżenie kosztów transportu towarów w obrocie międzynarodowym.

Transport nie jest jednak jedyną dziedziną, w której kontenery morskie okazują się sprzętem nie do zastąpienia. Coraz popularniejsze stają się bowiem różnego rodzaju projekty wykorzystujące kontenery morskie jako bazę do ciekawych zastosowań. Przykładem mogą być zbudowane na bazie kontenerów morskich mobilne punkty gastronomiczne, nie brakuje też pomysłów jak wykorzystać je jako tanie, ale oryginalne mieszkania. W dużych miastach na opuszczonych terenach poindustrialnych z kontenerów morskich często buduje się całe miasteczka pełniące funkcje handlowe, kulturalne lub biznesowe przywracając do życia zapomniane dzielnice.

Używany kontener morski może doskonale spełniać rolę taniego magazynu dla firmy handlowej, czy też z branży budowlanej. Niektóre firmy specjalizujące się w przeróbkach kontenerów morskich mogą również na ich bazie stworzyć kontenery pełniące specjalistyczne funkcje, jak obudowy dla różnorodnych urządzeń, magazyny materiałów niebezpiecznych, czy kontenery warsztatowe.

Kontenery biurowe

Innym pomysłem wykorzystania kontenerów jest ich adaptacja na pomieszczenia biurowe. Dzięki możliwości łączenia poszczególnych modułów w jedną całość użytkownik zyskuje obiekt szyty na miarę swoich potrzeb – na etapie tworzenia projektu to właśnie on zdecyduje o kształcie oraz rozmiarze powstającego lokalu. Najważniejszymi zaletami kontenerów biurowych są wielokrotnie niższy koszt zakupu w stosunku do tradycyjnego budynku oraz bardzo krótki czas od momentu złożenia zamówienia do odbioru gotowego biura. Ponadto unikalna cecha kontenerów – a mianowicie ich mobilność umożliwia łatwe przewiezienie kontenerowego biura w dowolne inne miejsce. Do produkcji kontenerów biurowych używane są energooszczędne i nowoczesne materiały, co sprawia, że stanowią one pełnoprawną alternatywę dla budynków biurowych budowanych w konwencjonalny sposób.

Kontenery budowlane

Żadna budowa nie może obejść się bez kontenerów budowlanych. Przy dużych inwestycjach zatrudnia się setki pracowników, którzy często przyjeżdżają z odległych miejsc, a niejednokrotnie także z innych krajów. Na zapleczu takiej budowy stawiane są kontenery mieszkalne, które będą stanowić tymczasowe miejsce pobytu robotników, zapewniając im godne warunki mieszkaniowe na czas wykonywanej pracy. W kontenerach budowlanych można urządzić również zaplecze socjalne w skład którego będą wchodziły wszelkie niezbędne pomieszczenia jak umywalnie, stołówki, szatnie, czy zaplecze sanitarne. Dodatkowym atutem kontenerów budowlanych jest to, że po ukończeniu prac można z powodzeniem przewieźć je na kolejny plac budowy, zapewniając odpowiednie zaplecze następnej ekipie.

Pawilony handlowe

Kontenery można z powodzeniem wykorzystać także w branży handlowej. Zbudowane z kontenerów pawilony handlowe mogą być dowolnie dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy i posiadać oprócz przeszklonych ścian zaplecze sanitarne, klimatyzację, czy ozdobną elewację. Z kontenerów można stworzyć małe punkty handlowe o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, jak i duże obiekty z wielu połączonych ze sobą modułów. Lista możliwych zastosowań nie ogranicza się jedynie do handlu. W kontenerze tego typu z powodzeniem można prowadzić działalność gastronomiczną, usługową, lub wykorzystać je jako pomieszczenia ekspozycyjne, czy podczas targów.

Stróżówki

Jak sama nazwa kontenery tego typu służą jako pomieszczenia dla stróżów, wartowników, czy pracowników ochrony. Mogą to być małe obiekty o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych, jak i większe pojedyncze kontenery, czy wręcz zestawy kontenerów wyposażonych dodatkowo w szatnię, zaplecze kuchenne oraz sanitariaty. Po raz kolejny uniwersalność kontenerów, możliwość wyprodukowania ich w niemal dowolnym wymiarze, a także mnogość opcji wyposażenia sprawia, że są one bardzo często wybierane jako alternatywa dla murowanego obiektu.

Kontenery sanitarne i szatniowe

Ostatnim wymienionym w tym artykule zastosowaniem kontenera jest jego adaptacja jako kontenera sanitarnego. Ze względu na swoją mobilność kontenery sanitarne bardzo często znajdziemy jako zaplecza wszelkiego rodzaju imprez, koncertów, czy wydarzeń sportowych. Z kolei dzięki niskim kosztom zakupu takiego kontenera firmy produkcyjne mogą w łatwy i szybki sposób powiększyć zaplecze sanitarne dla dodatkowych pracowników zatrudnianych na czas realizacji dużych kontraktów. Kontenery sanitarne i szatniowe można w prosty sposób dostawić do hali produkcyjnej, a w niektórych przypadkach umieścić je nawet w jej wnętrzu.

Jak widać, kontenery mają wiele różnorodnych zastosowań. Warto zapytać o nie u źródła kontaktując się na przykład z producentem kontenerów - ANGA.pl. Jeżeli masz pomysł, jak zastosować kontener w przypadku Twojego biznesu, jednak opcja ta nie została wymieniona w artykule – śmiało zadaj pytanie specjaliście! Dzięki swojej uniwersalności możliwe sposoby wykorzystania kontenerów ogranicza jedynie wyobraźnia użytkownika.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie