Chrzciny – jak je zorganizować, ile kosztują i jak wybrać odpowiedni lokal?

Antoni Kwapisz
08.10.2021

Dla wielu rodziców, zwłaszcza tych młodych i jeszcze niedoświadczonych wyprawienie oraz realizacja ceremonii chrzcin może się okazać być zdecydowanie zbyt przytłaczającym zobowiązaniem do wykonania. Dodatkowym aspektem, który jest sporym utrudnieniem podczas wykonywania czynności preparacyjnych, jest sama opieka nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia, gdy konieczne jest poświęcanie mu całkowitej swojej uwagi niemalże możliwie przez cały dostępny nasz czas. O ile możemy również liczyć na pomoc oraz wyrozumiałość innych bliskich nam osób, w większości przypadków raczej chcielibyśmy uniknąć obarczania rodziny oraz grona przyjaciół swoimi własnymi obowiązkami, które sobie samym przygotowaliśmy.

Co zatem należy koniecznie zrobić, żeby całość ceremonii chrzcin była dla nas i dla innych wydarzeniem wyjątkowo pamiętnym oraz możliwie jak najbardziej udanym? Na jakie aspekty warto zwrócić swoją szczególną uwagę podczas wczesnych etapów organizacji, aby nie przepłacić zbyt dużo, a jednak zyskać na doznaniach własnych oraz wszystkich zaproszonych? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

Czy istnieje reguła, wobec której powinno się w danym okresie po narodzinach dokonać chrztu?

Jak się okazuje, nie ma żadnych zasad, które nakazywałyby organizację chrztu dziecka w konkretnym wieku niemowlaka. W rzeczywistości właściwa decyzja o tym, kiedy dziecko może zostać ochrzczone, podlega wyłącznie samej woli rodziców danego dziecka. Więc o ile aspekt ten jest ściśle dowolny, pod względem kiedy taka ceremonia mogłaby się odbyć, istnieje jednak parę zaleceń, do których warto jest się jednak dostosować, jeżeli tylko planujemy dokonać sakramentu chrztu na naszym dziecku. Standardowo warto jest przeczekać okres przynajmniej kilku miesięcy od autentycznego dnia urodzin. Nie jest w żaden sposób wykluczone, że matka dziecka nie będzie w wyjątkowo dobrej formie fizycznej oraz psychicznej po odbyciu procesu porodowego.

Szukasz lokalu na chrzciny w Lublinie i okolicach? Wybierz http://dworekarkadia.pl/komunie-chrzciny.html 

Sama ciąża wraz z etapem narodzin dziecka mogą być szczególnie wycieńczające dla potencjalnej młodej matki, zwłaszcza jeżeli jest to pierwsza od kiedykolwiek ciąża, przez którą przechodzi kobieta. Po upływie tych kilku symbolicznych miesięcy dziecko również zostanie finalnie zaszczepione, co pozwoli mu uzyskać znacznie lepszą odporność przed właściwą ceremonią chrztu. Chrzest noworodka przed właściwym szczepieniem może stanowić poniekąd zagrożenie dla jego zdrowia, a tego z pewnością jak najbardziej chcemy uniknąć. Nie zwlekajmy jednak zbyt długo z ceremonią, gdyż po upływie dłuższego czasu dziecko może zacząć stawiać opór czynnościom mu wykonywanym, co zdecydowanie może utrudnić proces jego chrztu.

O jakich czynnikach musimy pamiętać podczas organizowania chrzcin?

Pomimo swojej powszechnej kameralności, uroczystość chrztu swojego dziecka warto jest zaplanować przynajmniej z jedno miesięcznym wyprzedzeniem. Z zasady jest tak, gdyż w międzyczasie potrafi zajść parę procesów, które mogą się okazać nieco czasochłonne. Pierwszą z takich rzeczy jest zwrócenie się do parafii obejmującej obszar naszego zamieszkania. Chrztu możemy dokonać również w innych parafiach niż ta, z której pierwotnie pochodzimy, niemniej do tego wciąż będziemy potrzebować zgodę na dokonanie chrztu w innym miejscu, a pozyskamy ją właśnie u naszego proboszcza. Dobrze jest też zastanowić się z odpowiednim wyprzedzeniem nad wyborem rodziców chrzestnych dla dziecka. Nie mogą to być jednak dowolnie wybrane przez nas osoby, gdyż decyzja ta podlega szeregowi zasad, które należy w zupełności spełniać.

Dlatego zalecane jest wcześniejsze zapoznanie się z regułami parafii, do której uczęszczamy. Warto się wtedy wyposażyć we własny akt ślubu, akt urodzenia dziecka oraz informacje personalne przewidywanych rodziców chrzestnych, gdyż posiadanie tego typu zaświadczeń może być wymagane już na pierwszym spotkaniu.

Jakie koszty wiążą się z odbyciem samej ceremonii chrztu?

O ile sam sakrament chrztu jest bezpłatny, wymagane może być wpłacenie pewnej kwoty za samą posługę kapłańską. Kwota ta nie jest jednak uniwersalna dla wszystkich parafii. Czasem możemy dostać zupełną swobodę wobec rozważanej kwoty, a bywa także że ilość pieniędzy jest z góry nam zasugerowana. Przeważnie takie opłaty oscylują pomiędzy 50 zł a 300 zł, w zależności od rozmiaru parafii. Najczęściej jednak napotkamy się z kwotą 200 zł. Nie należy też zapominać o kosztach powiązanych z akcesoriami dość symbolicznymi dla samej ceremonii. Z pewnością potrzebne będzie specjalne odzienie dla dziecka, które tradycyjnie powinna przygotować matka chrzestna. Cena takiej standardowej szaty zazwyczaj wynosi nie więcej niż 40 zł. Potrzebna będzie również specjalna świeca, którą powinien przygotować ojciec chrzestny. Jej cena najczęściej wynosi 20 zł, ale może też kosztować nieco więcej.

Co trzeba wiedzieć o organizacji chrztu w wynajętych lokalach?

Pomimo że wielu może preferować organizację chrzcin we własnym domu, są także osoby, dla których wygodniejszą opcją może być jednak wynajęcie konkretnego lokalu z tej okazji. Oczywiście operacja ta będzie wymagała nieco większego nakładu finansowego, niemniej jeśli chcemy zaprosić dość pokaźną liczbę osób, będzie to zdecydowanie lepszy pomysł, mając na względzie aspekty całościowej logistyki. Poszukajmy zatem miejsca nieoddalonego zbytnio od kościoła oraz posiadającego dobre opinie w realizacji takich usług. Konieczne będzie skontaktowanie się z menadżerem lub właścicielem danego lokalu, aby móc ustalić zamierzenia tego wydarzenia.

Do takich rzeczy z pewnością będą należeć czas trwania przyjęcia, skład menu oraz kolejność serwowania jedzenia. Przygotujmy się również na scenariusz, w którym opłata za całość wraz z serwowanymi daniami będzie obliczana z ilość zgromadzonych osób. Standardowo cena taka wynosi 100 zł za każdą pojedynczą osobę, aczkolwiek różne restauracje mogą sobie życzyć inną kwotę.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.