Co oznacza rubin w pierścionku?

Marek Szydełko
25.11.2022

Czerwony rubin jak niewiele innych klejnotów przyciąga wzrok i rozbudza zmysły swoją wyrazistą barwą. Ten wyjątkowy, nieprzypadkowo zdobiący królewskie insygnia kamień kryje w sobie wiele znaczeń oraz bogatą historię. A co będzie symbolizował pierścionek z rubinem?

Pochodzenie rubinów i tajemnica jego koloru

Nie znajdziemy drugiego kamienia szlachetnego podobnego do rubinu – niezwykłe są przede wszystkim jego kolory. Rubiny przybierają barwy od różu aż po głęboką, krwistą wręcz czerwień. Sekretem ich koloru jest chrom, od którego zawartości zależy odcień kamienia. Wśród jubilerów za prawdziwy skarb uważa się rubiny o najintensywniejszym, czerwonym kolorze. Są one jednak wyjątkowo rzadko spotykane – i z pewnością to właśnie uczyniło rubin symbolem, między innymi, władzy. Rubiny na przestrzeni wieków były nieodzowną ozdobą koron największych władców; z kolei Hindusi od starożytności nazywali je „królami klejnotów”.

Już samo zdobycie rubinu wymaga szeregu poświęceń; można go bowiem znaleźć w zaledwie kilku zakątkach świata. Poszukiwacze kamieni szlachetnych spotykają rubiny najczęściej na Sri Lance, w Kambodży i Tajlandii. Co ciekawe, jak od czasu do czasu wskazują geologowie, rubiny zdarza się znaleźć także na terenach… Polski. Niestety, szanse na to, że sami odnajdziemy upragniony kamień są podobne do tych, że wygramy na loterii – a nawet mniejsze. Dlatego warto udać się na przykład do jubilera w Katowicach, u którego naszyjniki i pierścionki z rubinem znajdują się na wyciągnięcie ręki.

Rubin – klejnot miłości i pasji

Za tak szczególną historią oraz hipnotyzującym wyglądem musi stać równie głębokie znaczenie. Rubin jest znany przede wszystkim jako symbol silnej, prawdziwej miłości. Wierzy się, że potrafi rozpalać uczucia i wzbudzać pożądanie, a na sam jego widok serce zaczyna bić żywszym rytmem. Według starożytnych Greków rubiny były ukochanymi klejnotami Afrodyty, która używała ich do pobudzania miłosnych pragnień zarówno u ludzi, jak i u bogów. Krótko mówiąc - w czerwieni rubinów ma być ukryta iskra gorącej, nieskończonej namiętności. Jeśli więc myślimy o zaręczynach i pragniemy, by dowodem naszej wielkiej miłości był zaręczynowy pierścionek z rubinem i to właśnie okaże się pięknym wyrazem uczuć, które wraz z nim przetrwają wieczność.

Czerwień rubinu to jednak nie tylko symbol płomiennej miłości; jest on także znakiem odwagi i pasji. Rubin jest znakiem osoby, w której sercu tli się prawdziwy, wieczny ogień, mający pomóc w pokonywaniu przeszkód i osiąganiu największych celów. Dzięki wyrazistości swoich barw rubin to także dowód siły i pewności siebie. Stąd jego obecność na królewskich dworach i arystokratycznych salonach, gdzie rubiny miały inspirować, wzmacniać i przyciągać – zarówno wzrok, jak i powodzenie w codziennych oraz „mniej codziennych” sprawach.

Według niektórych, noszony na dłoni pierścionek z rubinem jest również zwiastunem dobrego zdrowia. Kolor czerwony naturalnie kojarzy nam się z sercem i płynącą w żyłach krwią; rubin ma więc wzmocnić układ krążenia i nadać sercu prawidłowy rytm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.