Co to jest streaming?

Mariusz Siwko
07.01.2020

Nie zawsze łatwo jest zorientować się we wszystkich nowych technologiach oraz wiedzieć, jak dokładnie działają. Wypożyczasz filmy online? A może oglądasz seriale na Netflixie? Streaming to technologia, która pozwala nam oglądać filmy, odtwarzać programy i muzykę w dowolnym miejscu. Jest bardzo popularna i niedroga oraz pomaga zwalczać piractwo. Strumieniowe przesyłanie muzyki, filmów, gier jest już powszechne całym świecie. Obecnie dostępne są zarówno bezpłatne, jak i płatne, ale bardzo tanie, usługi przesyłania strumieniowego.

W języku angielskim słowo „stream” oznacza strumień, w kontekście technologii jest to zatem przepływ danych lub treści multimedialnych.  Streaming jest procesem, w którym sygnał (audio lub obraz) zostaje przesyłany cyfrowo przez sieć ze źródła do odbiornika, a następnie przekonwertowany na obraz lub dźwięk w odbiorniku. Niezależnie od tego, czy lokalizacja pliku jest przechowywana na komputerze lokalnym, na dysku twardym w sieci domowej, czy na zdalnym serwerze dostępnym za pośrednictwem usług takich jak Spotify, Netflix lub YouTube, sposób działania jest taki sam.

Przesyłanie strumieniowe odbywać się może na dowolne urządzenie: smartfon, tablet, Apple TV lub komputer. Aplikacje pobierać można na urządzenie lub przesyłać strumieniowo bezpośrednio z Internetu.

Transmisja na żywo pozwala użytkownikowi oglądać program transmitowany w czasie rzeczywistym. Gdy połączenie sieciowe jest szerokopasmowe, prędkość transmisji informacji jest znacznie wyższa, dzięki czemu audio i wideo są przesyłane natychmiast. Obecnie nadawcy telewizyjni, a także radia i firmy, które organizują wydarzenia, wykorzystują tę technologię do cyfrowej interakcji ze swoimi słuchaczami i klientami.

Streaming umożliwia użytkownikowi odtwarzanie multimediów, takich jak filmy, które są zawsze chronione prawami autorskimi, a jednocześnie nie narusza żadnego z tych praw, co czyni je podobnymi do radia lub telewizji. Technologia jest również szeroko stosowana w grach online, witrynach do przechowywania plików lub w każdej usłudze, w której przesyłanie plików jest dość szybkie.

Nie ma właściwie ograniczeń jeśli chodzi o zasięg streamingu. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi VPN Netflix, dzięki której można zwiększyć jeszcze bardziej szybkość pobierania, a także uzyskać dostęp do bazy filmów i seriali dostępnych w innych krajach, a których nie ma jeszcze w Polsce.

Jedną z głównych zalet przesyłania strumieniowego jest wygoda: za pośrednictwem konta (które może być bezpłatne lub płatne w zależności od platformy) użytkownik otrzymuje dostęp do bazy filmów, programów, muzyki i innych treści, do których dostęp byłby trudniejszy. Nie trzeba już pobierać plików na komputer, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu zachowujemy pamięć urządzenia, a szybkość pobierania jest przy szybkim połączeniu internetowym zredkowana prawie do zera.

Częstym problemem podczas korzystania z usług przesyłania strumieniowego jest zatrzymanie pobierania. Może to oznaczać przerwy w transmisji, które mogą mniej lub bardziej przeszkadzać w odbiorze nagrania.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.