Co zrobić, by złagodzić objawy klimakterium?

Krzysztof Jagielski
04.01.2021

Każda kobieta ok. 50. roku życia zmaga się ze zjawiskiem menopauzy, czyli momentem, w którym ustaje miesięczne krwawienie, a jajniki oraz przysadka mózgowa przestają produkować dotychczasowe ilości hormonów płciowych. Takiemu procesowi towarzyszy zazwyczaj szereg fizycznych i psychicznych dolegliwości, z którymi trudno sobie czasem poradzić. W jaki sposób skutecznie zredukować najbardziej powszechne objawy klimakterium?

Jakie symptomy klimakterium są najbardziej uciążliwe?

Chociaż nie da się uniknąć przekwitania, a jego przebieg jest zbliżony u wszystkich kobiet, to jednak występujące wówczas objawy mogą być bardziej lub mniej nasilone. Każda z pań nieco inaczej będzie odczuwała klimakterium, co więcej: niektóre symptomy nie muszą się w ogóle pojawić, nawet jeśli należą do najczęstszych. Niemniej istnieje kilka oznak bardzo charakterystycznych dla okresu menopauzalnego, co przekłada się na ogólne pogorszenie samopoczucia oraz wyraźnie odczuwalne zmęczenie.

Szczególny dyskomfort mogą budzić nagłe uderzenia gorąca, których nie da się przewidzieć. Chociaż trwają one krótko, to jednak częstotliwość ich występowania może przysporzyć problemów, tym bardziej, że nierzadko wiążą się one również ze wzmożoną potliwością. Niektóre panie na dodatek odczuwają wówczas kołatanie serca, co z kolei budzi częsty niepokój, a nawet może prowadzić do ataków paniki.

Drugim kluczowym objawem jest suchość pochwy. W związku z tym podczas stosunku odczuwany jest ból, co może sprawić, że kobieta nie będzie w stanie czerpać przyjemności ze zbliżeń z partnerem. Suchość pochwy jest odczuwalna również na co dzień, poza kontaktami seksualnymi, tym bardziej, że czasem może ona prowadzić do stanu zapalnego, który skutkuje świądem i pieczeniem.

Dodatkowo wiele kobiet w czasie menopauzy zmaga się z bólem głowy i mięśni oraz osłabieniem organizmu. Kłopotliwe bywają też trudności z trzymaniem moczu bądź też konieczność jego częstszego oddawania. Ponadto, ze względu na zaburzenia hormonalne podczas klimakterium, często spotykana jest drażliwość oraz kłopoty z koncentracją.

Jak zwalczać objawy klimakterium?

W razie wystąpienia menopauzy warto zasięgnąć porady lekarza. Ginekolog będzie mógł zaproponować najlepsze metody na złagodzenie objawów, a przy okazji sprawdzi, czy symptomy nie odbiegają od normy i nie wymagają terapii farmakologicznej. Niemniej większość sposobów na złagodzenie dolegliwości menopauzalnych jest wyjątkowo prosta:

  • na uderzenia gorąca mogą pomóc chłodne okłady, które pozwolą unormować temperaturę;
  • suchość pochwy mogą zmniejszyć żele nawilżające stosowane podczas stosunku;
  • by poradzić sobie z ogólnym zmęczeniem, warto dbać o wystarczającą ilość snu, a także o prawidłową dietę oraz aktywność fizyczną;
  • wahania nastrojów mogą zostać ukojone, jeśli zatroszczymy się o to, by zawsze znaleźć czas na odpoczynek i relaks.

Dodatkowo, jeśli sama perspektywa menopauzy budzi u nas strach, być może trzeba rozważyć regularne wizyty u psychologa – pomoże on przejść przez ten trudny proces i umożliwi łatwiejsze uporanie się z problemami natury emocjonalnej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie