Czy warto sięgać po suplementy diety?

Mateusz Nowak
12.01.2022

Prowadzony przez większość z nas tryb życia najczęściej pozostawia wiele do życzenia pod względem naszego odżywiania. Otaczająca nas rzeczywistość sprawia, że za wszelką cenę chcemy za nią nadążyć. Będąc w nieustannym pędzie często zapominamy o wielu ważnych kwestiach. Jedną z nich jest prawidłowa dieta. I nie chodzi tu wcale o żadne restrykcje, a jedynie o dostarczanie do organizmu niezbędnej ilości składników odżywczych czy witamin. Biegnąc z jednego miejsca w drugie lub zatapiając się w wirze pracy, chwytamy cokolwiek byleby ugasić towarzyszący nam głód.

Z drugiej strony, nawet nie mamy możliwości, aby codziennie przygotowywać zbilansowane posiłki, ponieważ brak nam na to czasu. Pamiętajmy, że tak czy inaczej nasz organizm wciąż potrzebuje określonych składników, więc należy znaleźć sposób na to, żeby je uzupełniać. Niedobory witamin mogą przyczynić się do, mniej lub bardziej poważnych, konsekwencji zdrowotnych. Jak wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć, więc jeżeli wiemy, że nie jesteśmy w stanie zadbać o zróżnicowane posiłki, warto pomyśleć nad suplementacją. Jak trafnie zauważa Natural Pharmaceuticals, zanim jednak przystąpimy do zakupów należy ustalić na jakie mikroelementy powinniśmy się zdecydować.

Dla kogo są suplementy?

Wielu z nas, którzy myślimy o suplementach, rysuje się w głowie obraz sportowców, którzy powinni je przyjmować. Oczywiście nie jest to błędne wyobrażenie, jednak na pewno nie jest także pełne. Są one przeznaczone tak naprawdę dla każdego z nas, czyli osób które prowadzą aktywny, normalny czy zupełnie siedzący tryb życia. Niezależnie od tego jak wygląda Twój dzień, wiedz, że suplementy są również dla Ciebie. Jeśli nie stosujemy zbilansowanej diety, warto udać się na badania krwi. Dzięki nim, mamy szansę zobaczyć czy i jakich składników brakuje w naszym organizmie. Na pewno nie należy kierować się ogólnymi opiniami dostępnymi w Internecie. Jak podkreśla Natural Pharmaceuticals, możemy w łatwy sposób zrobić sobie przez to krzywdę. Po drugie, pamiętajmy również o tym, że jest to jedynie uzupełnienie diety, a nie jej zamiennik.

Jakie suplementy wybrać?

Najlepszym sposobem, aby zweryfikować, których witamin może brakować w naszym organizmie jest wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie badania. To najbezpieczniejsza metoda, która daje nam jasny i wyraźny obraz tego co musimy suplementować. Jeżeli zdecydujemy się działać na oślep, oczywiście nie zawsze, ale w niektórych przypadkach możemy przyczynić się do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Nic w nadmiarze nie jest dla nas korzystne i odnosi się to także do wszelkich witamin i minerałów. Z drugiej strony, może być również tak, że po prostu nie zauważymy żadnej różnicy, więc może okazać się, że zmarnowaliśmy tylko pieniądze. Dlatego chcąc uzyskać jak najbardziej dokładną i rzetelną odpowiedź na pytanie jakie suplementy wybrać, należy po prostu udać się do lekarza. Tak jak w przypadku wielu sfer naszego życia, tak i tu każdy człowiek się od siebie różni, więc to co przyjmuje nasz kolega czy koleżanka wcale nie musi być odpowiednie dla nas.

Jakie są oznaki niedoborów?

Oznak niedoborów może być naprawdę cały szereg, więc wymienione zostaną jedynie te najbardziej powszechne. Kiedy dość często dopada nas przeziębienie może być to spowodowane niskim poziomem produkcji limfocytów. A jaką rolę pełni w naszym organizmie? Jest ona odpowiedzialna za niszczenie komórek chorobowych. By wszystko wróciło na właściwe tory, należy zacząć suplementację witaminy C. Drugim najczęstszym objawem jest nieustanne zmęczenie i brak energii. Tutaj również warto zastanowić się nad witaminą C, która wbrew pozorom nie bierze udziału jedynie w produkcji przeciwciał. Jej niedobory mogą sprawić, że będziemy ciągle senni. Z uwagi na lokalizację naszego kraju, przez większość roku nie dociera do nas wystarczająca ilość promieni słonecznych, a to przejawia się zmniejszona produkcją witaminy D. Dlatego, warto zastanowić się również nad jej suplementacją

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.