Czy warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Piotr Kowalczyk
03.12.2019

Publiczna opieka zdrowotna pozostawia wiele do życzenia. Wszyscy doskonale o tym wiemy. Jej liczne przywary stały się tematem anegdot, które opowiadamy podczas rodzinnych spotkań czy w kolejce do lekarza. Niestety takie problemy, jak długie kolejki, ubogi zakres darmowych usług i słaba dostępność specjalistów mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Ze zdrowiem nie ma żartów. Właśnie dlatego, jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń, już ponad 2,5 mln Polaków korzysta z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, a liczba ta stale rośnie.

Prywatne ubezpieczenie - płacisz i korzystasz

Jednym z największych absurdów publicznej opieki zdrowotnej jest fakt, że najwięcej inwestują w nią ci, którzy otrzymują najmniej. Największe koszty składek ponoszą przecież pracownicy zatrudnieni na etatach, którzy relatywnie rzadko korzystają z usług publicznej służby zdrowia. Liczba 2,5 mln ubezpieczonych prywatnie w zasadzie nie powinna nikogo dziwić.

Coraz więcej osób stawia na usługi, z których rzeczywiście mogą i chcą korzystać. Oczywiście nie chodzi jedynie o dostępność, ale także znacznie wyższy standard i gwarancję terminów. Mając prywatne ubezpieczenie, jesteśmy też bardziej skłonni zadbać o własne zdrowie i skorzystać chociażby z badań profilaktycznych.

Jaki pakiet ubezpieczenia wybrać?

Wybór ofert może być nieco przytłaczający, ale świadczy także o profesjonalizmie firm ubezpieczeniowych, które przygotowują pakiety dopasowane do potrzeb i możliwości różnych osób. Przykładowo w ofercie firmy Signal Iduna jest aż siedem korzystnych wariantów ubezpieczeń zdrowotnych. Usługi objęte ubezpieczeniem są realizowane w placówkach medycznych Polmed w całej Polsce.

W wyborze najbardziej korzystnego pakietu oczywiście pomagają doradcy. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

 • Zakres świadczonych usług.
  Przeglądając oferty ubezpieczycieli zwracajmy uwagę, czy w pakiecie są konsultacje ze specjalistami czy badania, które uważamy za niezbędne i potrzebne. Jest to szczególnie ważne dla osób, które regularnie muszą wykonywać badania określonego typu.
   
 • List placówek medycznych.
  Należy upewnić się, że placówki, w których możemy korzystać z usług opieki medycznej są w dogodnej lokalizacji. To szczególnie ważne dla osób mieszkających w mniejszych miastach.
 • Dopasowanie pakietu do potrzeb.
  Na zapotrzebowanie na określone usługi wpływa płeć, wiek, rodzaj wykonywanej pracy, tryb życia i wiele innych czynników. Inne badania i konsultacje będą ważne dla czynnego sportowca, a inne dla kobiety w ciąży. Należy więc koniecznie sprawdzić pakiet pod kątem indywidualnych potrzeb.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.