Czy warto wybrać specjalizację z literatury na filologii angielskiej?

Mateusz Nowak
16.09.2020

Większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii oferuje dyplom z literatury angielskiej, który zazwyczaj obejmuje szeroki wybór powieści, sztuk teatralnych i poezji z różnych okresów historycznych. Ale nie ograniczaj się tytułem Literatura angielska, jeśli lubisz czytać, ale chcesz zrobić coś innego niż to, co już znasz.

Jest tak wiele kursów, które pozwalają studiować literaturę w jakimś kształcie lub formie. Niektóre kursy języków nowożytnych, klasyki (które często można odebrać na uniwersytecie, jeśli nie miałeś okazji uczyć się łaciny lub greki w szkole) i niektóre kursy amerykanistyki oferują opcje skupione na literaturze. Nawet wybranie czegoś takiego jak filmoznawstwo, historia, polityka lub filozofia często oznacza, że ​​spędzisz trochę czasu na oglądaniu odpowiednich powieści i sztuk teatralnych. Jeśli interesuje Cię studiowanie literatury, proponuję zastanowić się, jakie książki lubisz najbardziej, a następnie poszukać kursu, który umożliwi Ci ich przestudiowanie.

Jak wygląda studiowanie literatury angielskiej?

Studiowanie filologii angielskiej ze specjalizacją w literaturze na uniwersytecie bardzo różni się od literatury angielskiej w szkole, gdzie często spędzasz cały semestr na oglądaniu jednej powieści lub bawisz się całą klasą, robiąc szczegółowe notatki na temat postaci, fabuły i technik literackich. Uniwersytet to inna gra w piłkę: studiujesz wiele tekstów w każdym semestrze i musisz być dużo bardziej niezależny. Na seminariach nie ma czasu na głośne przeczytanie całej powieści, więc jesteś odpowiedzialny za przeczytanie i zrozumienie podstaw przed udaniem się na zajęcia na dyskusję.

Kursy uniwersyteckie wymagają tworzenia powiązań między omawianymi tekstami i porównywania ich podczas poznawania historii literatury i rozwoju gatunków po drodze. Oczekuje się, że dowiesz się znacznie więcej o kontekście historycznym i społecznym, w którym tekst został napisany, oraz o tym, co powiedzieli o nim krytycy i uczeni. Dowiesz się nowych sposobów podejścia do tekstów, na przykład skupiając się na reprezentacji płci lub seksualności, a nawet więcej na temat różnych technik, których używają pisarze do tworzenia swoich prac.

Kursy literackie są zwykle oceniane na podstawie zajęć dydaktycznych i egzaminów, chociaż proporcje różnią się w zależności od kursu i uczelni. Należy o tym pamiętać podczas tworzenia krótkiej listy kursów. Po omówieniu tekstów i podejść na seminariach lub zajęciach będziesz miał czas na napisanie esejów na zajęciach lub utrwalenie wiedzy do egzaminów.

Na ostatnim roku często masz okazję napisać rozprawę, długi esej, który pozwala skupić się na wybranym przez siebie obszarze i wybrać własny tytuł. Może się to wydawać wymagającą pracą, ale w trakcie kursu przyzwyczajasz się do obciążenia pracą i tego, jak znaleźć informacje potrzebne do odniesienia sukcesu. Im więcej piszesz esejów, tym więcej masz okazji do doskonalenia swojego stylu pisania i pomysłów. Podczas gdy studenci literatury mają zazwyczaj mniej godzin kontaktowych niż ci, którzy studiują, powiedzmy, nauki ścisłe, wykładowcy oferują godziny przyjęć i ogólnie chętnie odpowiadają na pytania za pośrednictwem poczty elektronicznej poza oficjalnymi godzinami kontaktowymi.

Jakie prace mogę otrzymać z dyplomem z języka angielskiego?

Łatwo jest założyć, że absolwent, który studiował literaturę, może zostać nauczycielem lub kontynuować naukę, ale wcale tak nie jest. Umiejętności analityczne, badawcze i organizacyjne, które zdobywasz dzięki dyplomowi z literatury, są popularne wśród pracodawców na całym świecie. Publikacje, marketing, dziennikarstwo, sztuka i reklama to popularne wybory absolwentów literatury, ponieważ pokazałeś, że rozumiesz, jak działają język i słowa oraz że jesteś dobrym pisarzem.

Nie zapominaj, że wiele ofert pracy nie wymaga podania konkretnego kierunku, więc możesz ubiegać się o stanowisko we wszelkiego rodzaju firmach i organizacjach charytatywnych. Możliwa jest również całkowita zmiana kierunku po ukończeniu studiów, wybierając pracę dla absolwentów, na przykład w księgowości, gdzie przejdziesz szkolenie w pracy i uzyskasz wsparcie w postaci kwalifikacji zawodowych. Ponieważ tak wiele zawodów nie wymaga żadnego dyplomu, warto skorzystać z okazji i przez kilka lat studiować coś, co kochasz.

Dlaczego jeszcze powinienem studiować literaturę angielską?

Wybór dyplomu nie powinien dotyczyć tylko pracy, którą możesz zdobyć później. Dobrze jest planować z wyprzedzeniem, ale jeśli wybierzesz coś tylko dlatego, że słyszałeś, że często może to prowadzić do dobrej pracy, możesz skończyć z nauką czegoś, czym tak naprawdę nie jesteś zainteresowany, i trudno będzie Ci się zmotywować. Ponadto ludzie bardzo się zmieniają w czasie studiów i często po ukończeniu studiów chcą zrobić coś innego niż to, co chcieli zrobić w wieku osiemnastu lat, więc warto pozostawić otwarte opcje z bardziej ogólnym dyplomem. Jednak w przypadku literatury jest tak wiele powodów, by ją studiować…

Czytanie o ludziach, ich myślach i powodach ich działania jest fascynujące i pomaga zrozumieć siebie i ludzi wokół ciebie. Łatwo jest założyć, że książki, które zostały napisane setki lat temu, są po prostu stare i nie mają już znaczenia, ale ludzie ani trochę się nie zmienili. Możemy mieć więcej technologii niż kiedykolwiek wcześniej, ale nadal mamy te same emocje i problemy, co ludzie za czasów Szekspira. Dlatego „Sen nocy letniej” jest dziś tak samo zabawny, jak wtedy, gdy został wykonany po raz pierwszy i dlatego wciąż fascynuje nas historia miłosna Romea i Julii.

Literatura daje również wgląd w kontekst, w którym została napisana: na przykład studiowanie poezji napisanej podczas pierwszej wojny światowej pokazuje, jak wyglądało życie w okopach, a czytanie tekstów, takich jak Utopia Thomasa More'a i Farma zwierząt George'a Orwella, daje ci wgląd różne sposoby myślenia o społeczeństwie i sposobach jego organizacji. Czytanie to świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o historii i polityce!

Konieczność tak intensywnego myślenia o tym, dlaczego autorzy konstruują swoje teksty w taki sposób, jak robią, pomoże ci ulepszyć własną pracę pisemną i poszerzyć słownictwo. Porównywanie przedstawień do ich występów na scenie lub powieści z ich adaptacjami filmowymi może być świetną zabawą, a studenci literatury często angażują się w inne twórcze przedsięwzięcia na boku.

Na koniec, jeśli czytanie jest obecnie jednym z twoich hobby, co może być lepszego niż wybranie stopnia naukowego, co oznacza, że ​​możesz zajmować się swoim hobby w pełnym wymiarze godzin?

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.