Czym jest Periodontologia

Remigisz Szulc
25.10.2021

Uczucie suchości w jamie ustnej, krwawienie, nieprzyjemny zapach z ust, a może nawet ruszające się zęby? Te objawy mogą powodować choroby przyzębia. Są one jedną z najczęstszych przyczyn utraty zębów. Działem medycyny zajmującym się tą przypadłością jest periodontologia. Pomaga również przy leczeniu recesji dziąsła, jego pogrubienia lub zmiany linii dziąseł. Najbardziej powszechną chorobą jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Występuje ona niemal tak powszechnie jak próchnica.

Przyczyny chorób przyzębia

Czynniki sprzyjające występowaniu schorzeń przyzębia to: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niewłaściwa dieta (przede wszystkim brak witamin z grupy B i C), wady zgryzu, zmiany hormonalne, cukrzyca czy nadużywanie używek takich jak kawa, papierosy.

Objawy problemów periodontologicznych

Głównymi schorzeniami skutkującymi choroby przyzębia to: przykry zapach z ust, krwawienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, obniżanie się dziąsła, odczuwanie bólu przy spożywaniu zimnych lub ciepłych potraw i napojów, ból dziąseł lub zębów, zanik kości wokół zębów, kamień nazębny, paradontoza, ruchomość zębów oraz nawet ich utrata.

Leczenie chorób periodontologicznych

Wizytę u periodontologa rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Następnie lekarz przechodzi do badania po otrzymaniu wszystkich potrzebnych informacji. Najczęściej leczenie rozpoczyna się od oczyszczania zębów, czyli usunięciu kamienia nazębnego. Za pomocą tego działania pomniejszone jest występowanie stanów zapalnych w jamie ustnej. 

Bardzo ważne jest edukowanie pacjenta. Krwawienia dziąseł w trakcie mycia zębów często jest przyczyną niewłaściwego szczotkowania ich albo nieprawidłowy dobór szczoteczki do zębów. Trzeba pamiętać, aby miała ona odpowiedni stopień twardości włosia. Należy również pamiętać o prawidłowo wykonywanych ruchach szczotkowania (ruch wymiatający). Ponadto dla zachowania właściwej higieny jamy ustnej warto czyścić przestrzenie międzyzębowe posługując się nicią dentystyczną oraz stosować płukanki do ust.

Jeśli pacjent dobrze szczotkuje swoje zęby, a posiada schorzenia periodontologiczne to lekarz rozpoczyna dalsze leczenie. Jednym z wykonywanych zabiegów jest kiretaż zamknięty, polegający na oczyszczaniu kieszonek zębowych z zawartości powodujących stany zapalne.

Gdzie leczyć choroby periodontologiczne?

Usługi periodontologiczne oferuje wiele gabinetów stomatologicznych, na przykład Dentyści pod 1. Dla nich periodontologia nie jest obca. Pomogą z uciążliwymi schorzeniami przyzębia. Zajrzyj na: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/periodontologia/, udaj się na wizytę i przekonaj się sam!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie