Czym jest recykling papieru?

Andrzej Winnicki
09.12.2019

Recykling papieru, czyli powtórne wykorzystanie odpadów papierowych i tekturowych, prowadzące do wytworzenia nowych produktów, jest jedną z metod przeciwdziałania degradacji środowiska. 

Największe korzyści, jakie pociąga za sobą odzysk papieru to ogromne oszczędności, które dotyczą surowców naturalnych, przede wszystkim drzewa i wody, a także energii. Wytworzenie tony papieru z surowca wtórnego pozwala ocalić od 14 do 17 drzew, zaoszczędzić niemal 27 tys. litrów wody oraz blisko półtora tysiąca litrów ropy, a przy tym generuje zdecydowanie mniejsze ilości CO2 niż produkcja papieru z użyciem surowców pierwotnych. 

Wyrób papieru dla środowiska jest niezwykle kosztowny. Jest on także dużym obciążeniem z ekonomicznego punktu widzenia. Nic więc dziwnego, że tak wiele podmiotów zaangażowanych w sprawy ochrony środowiska, w ramach promocji idei gospodarki cyrkularnej, namawia do zwiększenia poziomu wykorzystania w produktach materiałów pochodzących z recyklingu, w tym makulaturowych. 

Stena Recycling, firma działająca na terenie całego kraju, wspiera przedsiębiorstwa w zakresie recyklingu wszystkich rodzajów papieru. Roczne ilości papieru, które Stena Recycling przetwarza globalnie pozwalają  ocalić aż 14 milionów drzew.

Zobacz: https://www.stenarecycling.pl/zrownowazony-recykling/recykling-odpadow/recykling-papieru/

Recykling papieru i tektury w polskich domach i firmach

Recykling papieru w naszym kraju to przede wszystkim recykling materiałowy, prowadzący do wytworzenia z makulatury nowych produktów, takich jak: tektura falista, karton, różnego rodzaju opakowania (np. wytłoczki na jajka), papier gazetowy, ręczniki papierowe, papier toaletowy, a nawet płyty pilśniowe. Z kolei na drodze recyklingu organicznego otrzymuje się kompost lub biogaz. Odpady papierowe są ponadto utylizowane poprzez spalanie, co dotyczy głównie tych rodzajów, które nie mogą być poddane recyklingowi, jak np. niektóre odpady wielomateriałowe. 

Makulatura jest pozyskiwana z naszych domów, dzięki coraz powszechniejszej segregacji odpadów oraz  z firm produkcyjnych, zwłaszcza drukarni, introligatorni czy od wytwórców opakowań, z dużych sklepów, biur. Właściwie trudno znaleźć miejsce, w którym ludzie nie generowaliby tego typu odpadów. Każda firma może w związku z tym, odpowiednio zarządzając odpadami papierowymi, przyczynić się do ochrony środowiska. 

Szczególną sytuacją, związaną z gospodarką odpadami papierowymi, z jaką spotykamy się w przypadku firm, jest też utylizacja dokumentów, zwłaszcza niszczenie dokumentów poufnych. Procedura ta ma z wielu powodów istotne znaczenie dla interesów przedsiębiorstwa. 

Wskaźnik recyklingu odpadów papierowych nadal zbyt niski

Zbiórki makulatury często dobrze pamiętamy jeszcze z naszego dzieciństwa. Mimo tego nasz kraj wcale nie przoduje, gdy spojrzymy w dane dotyczące recyklingu papieru w Unii Europejskiej. Wskaźnik recyklingu dla wszystkich krajów unijnych sięga niemal 60%, co oznacza, że już ponad połowa wykorzystywanego do produkcji włókna celulozowego pochodzi z odzysku. Tymczasem w naszym kraju ledwie zbliżamy się do 50%. 

Konieczna jest zatem intensyfikacja naszych starań w tym zakresie, zwłaszcza że recykling papieru w tak dużej mierze wpływa na stan środowiska. Z pewnością sytuację poprawić może jeszcze staranniejsza segregacja odpadów papierowych w naszych domach, a także większe zaangażowanie ze strony przedsiębiorców.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie