Dlaczego elektroodpady są niebezpieczne?

Mariusz Siwko
29.06.2022

Elektrośmieci stają się coraz poważniejszym problemem, a ich liczba stale rośnie, co stanowi duże zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz jego mieszkańców. Właśnie ze względów bezpieczeństwa starej elektroniki nie wolno wyrzucać do śmietnika, co jednak sprawia, że są one tak groźne dla otoczenia?

Czym są elektrośmieci?

Elektroodpadami nazywa się potocznie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli ZSEE. Są to wszystkie urządzenia działające na prąd lub baterie, od małych świetlówek i gadżetów elektronicznych po wielkie sprzęty wykorzystywane w domach albo zakładach przemysłowych. Dopóki urządzenie elektroniczne jest sprawne i nieuszkodzone, korzystanie z niego nie stanowi większego zagrożenia, bo wszystkie szkodliwe substancje są szczelnie zamknięte w środku.

Wystarczy jednak, że pęknie obudowa albo niebezpieczne elementy zostaną wymontowane i porzucone bez nadzoru, by groźne chemikalia dostały się do ziemi, wody oraz powietrza. Dlatego właśnie zużyta elektronika wymaga specjalistycznej utylizacji, co pozwala zneutralizować szkodliwe związki bez szkody dla środowiska, można też taką drogą odzyskać wiele cennych pierwiastków i ponownie je zastosować przy produkcji nowych urządzeń.

Co grozi za wyrzucanie elektroodpadów w niewłaściwym miejscu?

Toksyczne substancje znajdujące się w elektrośmieciach to między innymi ołów, rtęć, freon, kadm, chrom, azbest. Są one wyjątkowo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, nawet w niewielkich ilościach, dlatego obowiązuje zakaz zostawiania sprzętu elektronicznego w zwykłych śmietnikach, niezależnie od tego, w jakim jest on stanie. Elektrośmieci powinny trafić do licencjonowanego zakładu utylizacyjnego, a kto nie dopilnuje tego obowiązku, musi się liczyć z karą – za nielegalne wyrzucenie elektrośmieci można dostać mandat w wysokości 5 tysięcy złotych, natomiast w przypadku nielegalnego demontażu odpadów elektronicznych może to być nawet 100 tysięcy złotych.

Co zrobić ze zużytym sprzętem?

Elektrośmieci są przyjmowane przez sklepy, ale tylko przy zakupie nowego urządzenia tego samego typu. Bez wymiany można oddać elektrośmieci dzięki usłudze odbiorydomowe.pl. W ten sposób przyjmowany jest każdy sprzęt, także ten wielkogabarytowy, ale pod warunkiem, że urządzenie jest kompletne – lodówka czy pralka może być popsuta, ale nie wolno z niej wymontować żadnej części.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie