Dlaczego firmy produkcyjne potrzebują certyfikatu ISO 14001?

Antoni Kwapisz
06.09.2019

Dziś każda firma powinna mieć świadomość swojego wpływu na środowisko naturalne. ISO 14001 ma na celu dbanie o najbliższe otoczenie z uwzględnieniem potrzeb społecznych i ekonomicznych. Firmy produkcyjne najczęściej wdrażają standard ISO 14001 kierując się wymogami obowiązującego prawa, troską o środowisko naturalne, a także aspektami marketingowymi.

Czym jest ISO 14001? 

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna uwzględniła w ISO 14001 wytyczne, co do zarządzania systemami środowiskowymi w organizacjach i przedsiębiorstwach. Normy te uwzględniają aspekty ekonomiczne, które są połączone z optymalizacją procesów zarządzania w organizacjach, jednostkach samorządowych, firmach usługowych, międzynarodowych korporacjach, a w tym również zakładach produkcyjnych.  

Dlaczego firmy produkcyjne potrzebują certyfikacji ISO 14001? 

Firmy zajmujące się produkcją muszą zdawać sobie sprawę z tego, jaki mają wpływ na środowisko i lokalną społeczność. Potrzebują certyfikatu ISO 14001, ponieważ pomaga im on zidentyfikować i kontrolować wpływ swoich działań na otoczenie. Standard ten został wprowadzony w celu ograniczenia postępujących zmian klimatycznych. To nie jednak nie tylko korzyści dla samego środowiska naturalnego, ale również dla samem firmy. Norma przyczynia się do poprawy efektywności zużycia surowców, energii i do zmniejszenia ilości odpadów i może przyczyniać się do ograniczenia strat związanych m.in. z karami za nieodpowiednie zarządzanie odpadami. ISO 14001 pomaga uczynić te procesy bardziej wydajnymi dzięki ciągłej optymalizacji.  

Poszukiwanie rozwiązań problemów związanych z poprawą jakości naszego życia i środowiska nurtuje nie tylko naukowców i polityków, ale także właścicieli firm. Więcej informacji na temat certyfikacji można znaleźć na stronie https://www.bureauveritas.pl/nasze-uslugi/certyfikacja-i-uslugi-audytowe

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.