Dlaczego odzysk miedzi z kabli jest tak ważny?

Mateusz Nowak
13.06.2022

Odzysk miedzi z kabli jeszcze jakiś czas temu mógł wydawać się pomysłem o marginalnym znaczeniu. Dziś jednak, kiedy coraz bardziej stajemy się świadomi fatalnego stanu środowiska naturalnego, grożących nam deficytów wielu surowców oraz negatywnego wpływu działalności przemysłowej na otoczenie, w którym żyjemy, odzysk miedzi z kabli czy urządzeń elektronicznych i elektrycznych stał się priorytetem. Najbardziej doświadczone firmy z branży recyklingu udowadniają, że odzysk miedzi i przetwarzanie odpadów nie tylko mają sens, ale opłacają się wszystkim, a z punktu widzenia ekologii stały się wręcz koniecznością.

Odzysk miedzi z kabli i elektroniki – ciekawe liczby

Według szacunków specjalistów Stena Recycling, europejskiego lidera z branży recyklingu i zarządzania odpadami, w Polsce produkujemy rocznie około 650 tysięcy ton miedzi. Aby wyprodukować ze złóż naturalnych taką ilość niezbędnego nam surowca, potrzebne są 44 miliony ton rudy, a proces produkcji miedzi jest czasochłonny, trudny i w znacznym stopniu przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Co więcej, eksploatowane obecnie na terenie naszego kraju złoża według ekspertów mogą wystarczyć przy podobnym do aktualnego poziomie wydobycia na mniej więcej 50, może 60 lat. Ponieważ bez miedzi nie możemy się obyć i jest to najbardziej użyteczny pierwiastek dla przemysłu, nie tylko elektronicznego i elektrycznego, trudno nie zastanawiać się, jak poradzimy sobie za te kilkadziesiąt lat.

Na szczęście, jak informują eksperci ze Stena Recycling, miedź to metal, który można przetwarzać niezliczoną ilość razy. Oznacza to, że recykling odpadów, któremu towarzyszy odzysk miedzi z kabli czy zużytego sprzętu elektronicznego, jest doskonałym sposobem na zatrzymanie nadmiernej eksploatacji rud bez szkody dla rozwoju gospodarczego i ryzyka niedoboru produktów złożonych z miedzi, bez których nie możemy na co dzień normalnie funkcjonować. W jednym tylko zakładzie, we Wschowie, Stena Recycling jest w stanie odzyskiwać corocznie ponad 700 ton miedzi z odpadów, co jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż jej produkcja z rud. Stena Recycling szacuje, że dzięki recyklingowi miedzi można zaoszczędzić nawet 80% energii potrzebnej do jej produkcji z naturalnego surowca, a przecież oszczędzamy przy tym również kurczące się złoża, zmniejszamy ilość odpadów na olbrzymiejących wszędzie wysypiskach i zapobiegamy dalszemu zanieczyszczeniu środowiska.

Jakie korzyści płyną z recyklingu miedzi?

Miedź jest niezbędna w wielu dziedzinach życia, a przemysł budowniczy, elektroniczny, elektryczny czy maszynowy nie może wręcz bez niej funkcjonować. Wiele nowych technologii również wykorzystuje miedź, ocenia się więc, że zapotrzebowanie na ten metal będzie coraz większe. Ponieważ jednak złoża nie są nieograniczone, a ich wydobycie jest kosztowne, zwłaszcza dla równowagi przyrodniczej i może przyczyniać się do nadmiernego zasolenia wód i zanieczyszczenia gleby i powietrza kadmem, rtęcią czy ołowiem, odzysk miedzi z kabli czy elektroodpadów może w przyszłości stać się dominującą drogą pozyskiwania miedzi. Warto również pamiętać, że recykling odpadów przekłada się jednocześnie na mniejsze zużycie energii i wody, a także pozwala w znaczący sposób zmniejszyć emisję CO2.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie