Dlaczego warto współpracować z freelancerem? Poznaj najważniejsze korzyści

Marek Szydełko
26.07.2021

Freelancing, czyli wykonywanie różnych prac na własny rachunek, zwykle bez prowadzenia działalności gospodarczej, to coraz popularniejsza forma dorabiania. Wiele osób wykorzystuje swoje talenty czy zainteresowania, by realizować mniej lub bardziej zaawansowane projekty na rzecz klientów, którym do szczęścia nie jest potrzebna ani faktura, ani fizyczna obecność wykonawcy na miejscu – ważne, aby praca była zrobiona porządnie, szybko i… niedrogo. Dlaczego warto współpracować z freelancerem? Najważniejsze argumenty omawiamy w naszym artykule.

To się opłaca

Freelancer ponosi minimalne koszty swojej działalności. Większość wolnych strzelców nie ma firm, za to pracuje na etacie lub jeszcze się uczy, stąd nie muszą narzucać klientom bardzo wysokich stawek. Opłaca się im realizować zlecenia za dużo niższą cenę, niż ma to miejsce w przypadku np. agencji marketingowych.

Co ważne, za niską stawką nie musi stać niska jakość. Wśród freelancerów można znaleźć naprawdę utalentowane osoby, które podchodzą do swoich obowiązków w 100% profesjonalnie, ale z jakiegoś powodu nie chcą rozszerzać działalności i wolą działać „na freelancingu”.

Pełne zaangażowanie w projekt

Współpraca z freelancerem trochę przypomina zlecanie różnych zadań pracownikowi etatowemu. Różnica sprowadza się do tego, że nie możesz narzucić wolnemu strzelcowi godzin ani miejsca pracy. Możesz natomiast wymagać od niego zrealizowania zadania ściśle według Twoich wytycznych, w konkretnym terminie.

Ponieważ freelancer pracuje sam, pod własnym nazwiskiem, to osobiście odpowiada za wykonanie projektu, a to sprzyja jego zaangażowaniu. Jest w pełni skoncentrowany na zleceniu, zależy mu, aby zrobić dobre wrażenie na kliencie, ponieważ ten może później zarekomendować go innym firmom.

Idealna opcja na czasy pracy zdalnej

Pandemia na zawsze zmieniła nasz rynek zatrudnienia. Mnóstwo firm przekonało się, jak ryzykowne może być tworzenie wielu etatów, które w momencie kryzysu stają się zbędne i stanowią duże obciążenie dla budżetu. Stąd coraz więcej przedsiębiorców preferuje współpracę na zasadzie outsourcingu, który gwarantuje brak zobowiązań po obu stronach.

Freelancera można wynająć wtedy, gdy jego praca rzeczywiście jest potrzebna. Przedsiębiorca nie utrzymuje więc drogiego etatu i nie irytuje się na widok pracowników, którzy w zasadzie nie mając nic konkretnego do roboty (takie sytuacje często mają miejsce w firmowych działach marketingu). Współpraca z freelancerem jest więc świetnym sposobem na optymalizację kosztów działalności firmy.

Szeroki wybór usług

Freelancerów znajdziemy w praktycznie każdej specjalizacji, która umożliwia realizowanie projektów zdalnie. Najwięcej freelancerów zajmuje się dziś tworzeniem grafiki komputerowej, programowaniem, pisaniem tekstów (copywriting), tłumaczeniami, lektoringiem, tworzeniem wideo, obróbką dźwięku czy np. obsługą biznesów internetowych. Jeśli więc masz zapotrzebowanie na tego typu usługi, to śmiało możesz spróbować zlecić je freelancerowi.

Opublikuj zlecenia dla freelancerów na odfreelancera.pl, wybierz najkorzystniejszą ofertę realizacji i przekonaj się, że jest to świetna forma profesjonalnego wsparcia dla Twojego biznesu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.