Dlaczego warto zainwestować w serwis klimatyzacji domowej? 2 powody

Andrzej Winnicki
17.05.2024

Klimatyzacja to wspaniałe rozwiązanie gwarantujące komfort w nawet najbardziej upalny dzień. Ponadto nowoczesne systemy klimatyzacyjne zapewniają niezawodność i wydajność. Musisz tylko pamiętać, że jeśli zaniedbasz system klimatyzacji, to sytuacja diametralnie się zmieni i nagle Twoje urządzenie może nawet kompletnie przestać funkcjonować. Klimatyzatory domowe nie różnią się w tej kwestii niczym od klimatyzacji samochodowej. Wystarczy, że raz zapomnisz o serwisie i czekają Cię kłopoty z działaniem i spore koszty związane z naprawą. W tym artykule poznasz sposób, dzięki któremu Twoja klimatyzacja będzie działała bezproblemowo i efektywnie. Dowiesz się, na czym polega serwis klimatyzacji oraz dlaczego warto regularnie wykonywać serwis klimatyzacji. Zapraszamy!

Na czym polega serwis klimatyzacji i przegląd klimatyzacji?

Wszystko zależy od stanu Twojego klimatyzatora. Jeśli Twoje urządzenie jest w dobrym stanie, to serwis ogranicza się tylko do regularnej kontroli elementów mechanicznych, stanu obudowy, instalacji elektrycznej i układu odprowadzenia skroplin. W ramach takiej kontroli serwisant sprawdza również dźwięk wydawany przez klimatyzator w trakcie pracy, zużycie energii urządzenia oraz efektywność działania. Kolejnym elementem takiego serwisu klimatyzacji jest kontrola ciśnienia oraz szczelności całego układu. Następnie fachowiec przechodzi do wyczyszczenia parownika oraz skraplacza. Po wykonaniu tych wszystkich czynności następuje weryfikacja stanu filtrów, uzupełnienie czynnika chłodzącego oraz test sprawności układu.

Tak to wygląda, kiedy dbasz o regularny serwis klimatyzacji domowej. Jeśli zaniedbasz ten temat, to konieczne będzie wykonanie jeszcze kilku rzeczy. W zależności od stanu Twojej klimatyzacji może niezbędne będzie czyszczenie klimatyzacji, odgrzybianie klimatyzacji bądź kompleksowa naprawa klimatyzacji. Pamiętaj o regularnych przeglądach klimatyzacji, a ograniczysz zakres działań serwisowych do minimum i zyskasz 2 niżej opisane korzyści.

Dlaczego warto serwisować układ klimatyzacji? 2 korzyści

1. To gwarancja wydajnej i bezproblemowej pracy urządzenia

Spadek wydajności urządzenia jest jednym z częstszych problemów posiadaczy klimatyzatorów. Zazwyczaj przyczyną jest właśnie brak serwisowania. W trakcie pracy urządzenia poszczególne elementy składowe klimatyzatora ulegają zużyciu. Wraz z tym procesem efektywność pracy klimatyzatora regularnie spada. A uchronić przed tym może Cię tylko regularne serwisowanie klimatyzacji. Dzięki niemu urządzenie będzie pracowało z maksymalną wydajnością, co jest gwarancją komfortowego użytkowania klimatyzacji.

2. Regularny serwis to najlepszy sposób na ograniczenie kosztów użytkowania klimatyzacji

Oczywiście przegląd klimatyzacji przez profesjonalną firmę będzie Cię nieco kosztował. Ale taki wydatek to jest nic w porównaniu do kosztów, jakie czekają Cię w momencie awarii urządzenia. W razie awarii musisz przygotować się na spore koszty związane z wymianą zepsutych elementów oraz pracą fachowca. Dokładne koszty naprawy zależą od rodzaju uszkodzeń. W każdym wypadku za cenę takiej naprawy byłbyś w stanie kilkukrotnie zlecić kompleksowy przegląd klimatyzacji i cieszyć się bezawaryjną pracą urządzenia. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż droga naprawa i brak możliwości korzystania z klimatyzatora przez kilka dni w czasie pracy fachowca.

Podsumowanie

Nieprzyjemne zapachy, spadek wydajności urządzenia, pojawienie się nieszczelności w układzie klimatyzacji i wiele więcej. To wszystko czeka Cię, jeśli nie będziesz dbać o regularne serwisowanie klimatyzacji. Pamiętaj, żeby co najmniej raz w roku zlecić fachowej firmie kompleksowy przegląd klimatyzacji, a unikniesz problemów z pracą urządzenia i będziesz cieszyć się komfortem, jaki daje wydajnie pracująca klimatyzacja. Sprawdź sam!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie