Dlaczego warto zdecydować się na leczenie alkoholizmu?

Remigisz Szulc
31.07.2020

Alkoholizm jest bardzo powszechnym problemem, który dotyka wielu osób. Wywołuje on niekorzystne skutki społeczne, zdrowotne, ale i finansowe. Ze względu na mnóstwo negatywnych skutków, które powoduje uzależnienie od alkoholu, osoby z tym problemem powinny zdecydować się na odwyk. Leczenie alkoholizmu jest żmudne, ale na szczęście możliwe.

Przerwanie uzależnienia poprawi stosunki rodzinne. 

Nie ulega wątpliwości, że alkoholizm bardzo negatywnie oddziałuje na stosunki między osobą uzależnioną a jej rodziną i znajomymi. Nie sposób ukryć, że alkohol wywołuje agresję i wrogość w stosunku do otoczenia. Osoba pod wpływem alkoholu może mieć problem z kontrolowaniem swoich emocji, przez co może często wpadać w konflikty z otoczeniem. Szczególnie mocno cierpią domownicy osoby uzależnionej. Powszechne są więc kłótnie, a w niektórych przypadkach może dojść do aktów przemocy.

Jest to zdecydowanie jeden z najpoważniejszych skutków uzależnienia od alkoholu. Jeżeli zdecydujemy się na walkę z uzależnieniem od alkoholu, możemy liczyć na poprawę relacji z rodziną. Będzie to jednak wymagało cierpliwości zarówno ze strony rodziny jak i osoby, która jest uzależniona. Efekty nie będą widoczne od razu, a podczas detoksu może początkowo dojść do nasilenia agresywnych zachować. Ważne, aby alkoholik pozostawał pod stałą kontrolą lekarską. 

Zrezygnuj z alkoholu dla zdrowia. 

Jak już zostało wspomniane powyżej, alkohol powoduje całe mnóstwo negatywnych skutków społecznych. Osoba uzależniona ma problem z nawiązywaniem oraz utrzymywaniem prawidłowych relacji z otoczeniem. Niestety, uzależnienie od alkoholu może również negatywnie odbić się na życiu zawodowym. Nie sposób nie wspomnieć również o poważnych konsekwencjach zdrowotnych, z którymi wiąże się nadmierne spożywanie alkoholu. Bardzo wiele mówi się o uszkodzeniu wątroby. Nie da się jednak ukryć, że alkohol wywołuje spustoszenie w całym naszym organizmie.

Osoby uzależnione od alkoholu mogą uskarżać się na przewlekłe zapalenie żołądka, a także na choroby trzustki. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że alkoholizm zwiększa również ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Bardzo często na skutek choroby alkoholowej dochodzi również do rozwoju zaburzeń psychicznych. Alkoholizm może również pogłębiać niektóre zaburzenia osobowości.

Alkoholizm wywiera również niekorzystny wpływ na nasz wygląd zewnętrzny. Szara cera, podkrążone oczy i zmiany skórne mogą być skutkami nadmiernego spożywania alkoholu. Rezygnacja z alkoholu może poprawić stan naszego zdrowia. Czasami jednak uszkodzeń organów wewnętrznych nie da się cofnąć.

Na szczęście można zahamować rozwój wielu niebezpiecznych dla zdrowia, wynikających z alkoholizmu schorzeń. Detoks alkoholowy musi się jednak odbywać pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. W przeciwnym razie może być bardzo trudny zarówno dla osoby uzależnionej jak i dla osób współuzależnionych. Dlatego powstały specjalne ośrodki, takie jak uzaleznienia-terapia.pl, które wspierają osoby uzależnione w tym trudnym czasie. Należy również zaznaczyć, że lepsze samopoczucie fizyczne oraz psychiczne ma szansę pojawić się dopiero po dłuższym czasie abstynencji. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.